BRISEL, Evropska komisija smatra da EU treba da uvede jednoobraznu vizu za ulazak u njene zemlje članice kako bi se spriječile prevare s vizama i postepeno smanjio broj zemalja na “crnoj listi”, rekao je evropski komesar za pravdu, slobode i bezbjednost Žak Baro.
“Unija bi trebalo da razmotri uvođenje zajedničke evropske šengenske vize”, rekao je Baro koji je predstavio akcioni plan EU u oblasti imigracije, bezbjednosti i pravosuđa za narednih pet godina, prenosi Frans pres.
Baro je rekao da EU treba da “razmotri sistem izdavanja viza koji se sada zasniva na nacionalnom principu”, kako bi se više usredsredila “na procjenu rizika koju predstavlja pojedinac”. Naveo je da Unija želi da više zna o podnosiocu zahtjeva za vizu.
Mehanizam bi predviđao otvaranje konzularnih predstavništava EU i uvođenje jedinstvenih propisa za izdavanje viza, a sistem elektronske kontrole ulazaka i izlazaka učinio bi proces bezbjednijim.
Ta mjera se nameće pošto postoji element van kontrole u šengenskoj zoni, koju čini 25 zemalja, jer strani državljanin na osnovu vize koju mu odobri neka od članica, može slobodno da se kreće po ostalim zemljama članicama.
Nacrt akcionog plana u oblasti imigracije, bezbjednosti i pravosuđa predviđja strožu kontrolu granice, zajedničke propise o azilu i druge mjere.
Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao je da će te mjere poboljšati bezbjednost građana širom EU.
“Želimo da unaprijedimo prava građana, da im olakšamo svakodnevni život i pružimo im zaštitu”, rekao je Barozo i dodao da je za to potrebna “efikasna i odgovorna akcija” na nivou EU.
Plan predviđa snažniju saradnju i bolju razmjenu informacija u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i ilegalne imigracije, a predviđena je i bolja zaštita podataka građana.
Barozo je rekao da u EU osam miliona građana živi ili radi u drugoj članici i da ima više od 1.600 tačaka za ulazak u Uniju.
Mjere predviđaju i propise o elektronskoj registraciji i prikupljanju podataka o strancima koji ulaze i izlaze iz EU.
Agencija EU za spoljnu granicu, Fronteks, raspolagaće većim budžetom i imati veću ulogu u odlučivanju o nadgledanju granice kako bi se spriječili ilegalni prelasci.
Ministri pravde, unutrašnjih poslova i imigracije članica EU raspravljaće o nacrtu plana u julu u Stokholmu.
Baro je rekao da bi članice EU i Evropski parlament trebalo da do 2012. godine odobre predložene mjere, koje će zamjeniti prethodni petogodišnji plan usvojen u Hagu.