BANJALUKA, Vozači koji učestvuju u saobraćajnim nesrećama na naplatu materijalne štete od osiguravajućih kuća u RS čekaju po nekoliko mjeseci iako je zakonska obaveza da šteta bude izmirena u roku od 15 dana.
“Udes sam imao početkom marta ove godine, ali do danas nisam uspio naplatiti štetu od oko 600 KM”, rekao je Banjalučanin Davor Jerilović, koji je oštećeni u saobraćajnoj nesreći.
Kako kaže, svaki put kada dođe u osiguravajuću kuću koja mu je dužna da isplati štetu, govore: “Dođi za tri dana. Nema službenika koji vodi Vaš slučaj” ili “Čekamo da dobijemo izjavu od druge strane” ili nešto treće.
U osiguravajućim kućama, pak, odbacuju ove navode i kažu da svoje obaveze ispunjavaju na vrijeme.
Borko Popović, predsjednik Udruženja osiguravajućih kuća RS, kaže da nije tačno da se na naplatu štete čeka po nekoliko mjeseci.
“Podaci govore da trenutno osiguravajuće kuće u RS imaju da isplate oko 800.000 KM, a godišnje se po osnovu šteta isplati oko 40 miliona KM. Taj podatak dovoljno pokazuje koliki je stepen naplate”, kaže Popović.
On ističe da možda ima slučajeva da se šteta ne zavodi u knjigama u osiguravajućim kućama i da tako ne ulazi u zvaničnu statistiku.
“Agencija za osiguranje RS naplatu štete je dovela do savršenstva. U narednih nekoliko dana biće pokrenut pilot projekat info-centra koji će biti uvezan s MUP-om RS, tako da će se znati tačan broj dnevnih saobraćajnih nesreća, imena oštećenih lica, tako da neće biti mogućnosti malverzacija”, naglasio je Popović.
U Agenciji za osiguranje RS kažu da im se oštećeni najčešće obraćaju kada Društvo za osiguranje zaključi sporazum o vansudskom poravnanju s oštećenim, ali ne isplaćuju štetu.
“Pismeno nam se obratilo ukupno 40 lica, a veći broj lica je telefonom ili usmenim razgovorom od Agencije zatražilo pomoć”, rekla je Ljiljana Sokolić, ombudsman u Agenciji za osiguranje.
Ona naglašava da se kazne za nepoštovanje roka o isplati štete kreću od 5.000 do 200.000 KM a, za odgovorno lice od 1.500 do 20.000 KM.
“Zbog neplaćanja u zakonom određenom roku u 2008. godini izdato je 11, a u 2009. godini, zaključno s prvim junom, ukupno 18 prekršajnih naloga”, kaže Sokolićeva.Nezavisne novine