BRISEL, Vodeće ekonomije svijeta pokazuju slabe znake jenjavanja ekonomske krize koja je donijela recesiju, koja sada popušta ili je dosegla najnižu tačku, poslije čega se može očekivati početak blagog oporavka, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj komentarišući aprilske privredne pokazatelje.
Štetni efekti su još prisutni u zemljama u razvoju, ocjenjeno je u istom saopštenju. Ipak je još rano davati prognozu da li najnoviji signali u najrazvijenijim zemljama upućuju na zaključak o privremenom poboljšanju ili je u pitanju trajniji oporavak, stoji u završnoj ocijeni OECD-a.
Pozitivni ekonomski pokazatelji iz aprila idu paralelno s jakim oporavcima na finansijskim tržištima, gdje indeksi poslije prve dekade u martu registruju stalni uspon. Zemlje van OECD-a su, međutim, i dalje u zoni sve lošijih uslova privređivanja, sem Kine i Indije, gdje su se pojavili početni znaci oporavka.
Kompozitni indeks vodećih ekonomskih indikatora, CLI, pokazao je u aprilu, u odnosu na prethodni mjesec, rast od pola poena, ali je u odnosu na isti mjesec prošle godine manji 8,3 poena.