BANJALUKA, Jedan od najvećih energetskih objekata u Republici Srpskoj, Rudnik i termoelektrana Ugljevik (RiTE Ugljevik), u prvom kvartalu ove godine ostvario je ukupne prihode u iznosu od 29.085.000 maraka.
U istom periodu proizvedeno je 401,74 gigavat-časova električne energije, što je znatno više od prvobitnog plana, bez obzira na ograničenja proizvodnje, uzrokovana svjetskom ekonomskom krizom, kažu u rukovodstvu RiTE Ugljvik.
Direktor, Anto Gajić, ističe impozantne rezultate iz prošle godine, kada su ukupni prihodi ostvareni u iznosu od 138.220.700 maraka, a neto dobit u iznosu od 5.344.000 maraka.
– Završno sa prošlom godinom pokriveni su svi gubici iz ranijih godina, a preduzeće je prvi put nakon rata ostvarilo čistu dobit. U prvoj polovini prošle godine proizvedeno je 667 gigavat-časova struje, što je znatno više od prvobitnog plana. U istom periodu obavljen je i planirani remont termoelektrane, koji je završen pet dana prije roka. Bez obzira na poteškoće oko plasmana električne energije u posljednjem kvartalu, u prošloj godini uspjeli smo proizvesti 1.531 gigavat-čas električne energije. Prema tim rezultatima, prošla godina će ostati upamćena kao četvrta uspješna godina od 1985, od kada postoji termoelektrana, i kao najuspješnija poslijeratna godina – rekao je Gajić.
Zahvaljujući dobroj organizaciji, izuzetnom angažovanju svih zaposlenih, dobrim vremenskim uslovima, te značajnom stepenu raspoloživosti ključne mehanizacije na površinskom kopu, u prvom kvartalu ove godine proizvedeno je 354.669 tona uglja, što je za 12 odsto više od plana. Od ove količine, 9.731 tona uglja je prodata, a ostatak je iskorišćen za proizvodnju električne energije. Otkrivke je proizvedeno 2.848.068 kubnih metara čvrste mase ili 27 odsto više nego što je planirano.
– U ovoj godini planirano je da se proizvede 1.755.162 tone uglja, a otkrivke 8.337.019 kubnih metara čvrste mase. Istovremeno, na površinskom kopu Bogutovo selo planirano je izmještanje drobiličnog postrojenja za primarno drobljenje uglja kao i trakastog transportera za kontinuirani transport uglja, čime bi se skratio transport damperima. Radi utvrđivanja stvarnih rezervi uglja u ležištu Baljak, na ovom području takođe su planirani istražni radovi – naveo je Gajić i istakao da su pokrenute aktivnosti na izradi projektne dokumentacije za ležište uglja “Ugljevik istok”, jer je neophodno obezbijediti dovoljne količine uglja za nesmetan rad termoelektane na duži vremenski period, nakon rekonstrukcije.
Prema njegovim riječima, dosadašnji rezultati pokazuju da je snabdijevanje energentima, kao i ostalim materijalima neophodnim za proces proizvodnje, uredno.
– Ukupna investiciona ulaganja, na nivou preduzeća, u ovoj godini iznose 35.645.000 maraka. Planirane investicije u rudniku iznose 11.642.000 maraka, a u termoelektrani 20.463.000 maraka. Ostala sredstva odnose se na ulaganja po radnim jedinicama. Planirani ukupni prihodi za ovu godinu jesu 137.790.000 maraka, a planirana proizvodnja električne energije jeste hiljadu i po gigavat-časova. Prema rezultatima dosadašnje proizvodnje, bez obzira na poteškoće u plasmanu, kao i trenutne cijene u izvozu, očekujem da ovaj plan bude prebačen. To bi bilo značajno i za Elektroprivredu RS i Republiku Srpsku, s obzirom na trenutnu svjetsku ekonomsku krizu – pojasnio je Gajić.
Projekat osumporavanja
Za projekat osumporavanja dimnih gasova, koji će finansirati Vlada Japana, obezbijeđene su sve odluke i saglasnosti. Isti je odobrila i Japanska banka i čeka se samo definitivna potvrda Vlade Japana. Početkom jula ove godine treba da bude ponuđen ugovor na potpisivanje, a konačan iznos odobrenih sredstava trebalo bi da bude oko 80 miliona evra.
Za TE Ugljevik to će značiti nesmetan rad postrojenja do kraja eksploatacije ovog postrojenja, odnosno narednih tridesetak godina. Šta to znači za 1.754 zaposlena radnika i njihove porodice, suvišno je objašnjavati.
Istovremeno, samo područje Ugljevika, kao i šire okoline, imalo bi mnogo čistiji vazduh, a budući da obezbjeđujemo tridesetak procenata ukupne proizvodnje električne energije u elektroenergetskom sistemu Republike Srpske, jasno je koliki značaj ima ovaj projekat. Fokus