SARAJEVO, “Elektroprivreda BiH” objavila je poziv za prodaju oko 250 gigavat-sati viškova električne energije tokom perioda juli – decembar ove godine, potvrđeno je u ovom preduzeću.
“S obzirom na to da su cijene struje na svjetskom tržištu zbog recesije niske, pokušaćemo prodajom za nekoliko mjeseci unaprijed postići veću cijenu”, kazao je Emir Aganović, izvršni direktor za snabdijevanje i trgovinu “Elektroprivrede BiH”.
Dnevna cijena električne energije na Frankfurtskoj berzi iznosi od 35 do 40 eura po megavat-satu i dvostruko je niža nego prošle godine. I dok su cijene na berzi za treći kvartal ove godine i dalje niske, za četvrti kvartal bilježe rast, a za 2010. godinu iznose 53-54 eura.
“Cilj nam je da svaki slobodni kilovat-sat prodamo i za njega dobijemo najveću moguću cijenu. Nadamo se da ćemo prodajom viškova za treći i četvrti kvartal u paketu izvući dobar finansijski rezultat. Nećemo ulaziti u aranžman ako cijena ne bude povoljna, niti ćemo po svaku cijenu prodavati sve viškove”, kazao je Aganović.
Ipak, kako bi iz recesijske godine izvukla što više i povećala prihode, kompanija će na tržište plasirati i struju iz rezervi dok će sa drugim elektroprivredama dogovoriti ispomoć u slučaju potreba.
Aganović kaže da je interesovanje za kupovinu viškova struje, po običaju, veliko i očekuje da će na tender, koji traje do 15. juna, pristići ponude dvadesetak kompanija.
Električna energija biće isporučena sa snagom do 60 megavat-sati, a očekivani prihod u slučaju prodaje po cijeni od 50 eura po megavat-satu iznosio bi oko 12,5 miliona eura.
“Elektroprivreda BiH” ima godišnje viškove električne energije od oko 2.000 gigavat-sati. Prošle godine prodajom viškova struje ostvaren je prihod od oko 280 miliona KM, a dobrim dijelom zahvaljujući tome kompanija je zabilježila profit od 46 miliona KM.
Povoljna hidrometeorološka situacija
Dok je zbog recesije potrošnja električne energije smanjena, “Elektroprivredi BiH” na ruku ide dobra hidrometeorološka situacija.
“Zabilježili smo veću proizvodnju u hidroelektranema, gdje je proizvedeni kilovat-sat jeftiniji nego u termoelektranama. Istovremeno, ostvarili smo uštede uglja, koje želimo da potrošimo u narednom periodu. Upravo pravimo strategiju za drugo polugodište kako bismo maksimalno iskoristili kapacitete u termoelektranama”, kazao je Aganović.