BIHAĆ, Ekonomka kriza dovela je do velikih problema u građevinarstvu – podaci Zavoda za statistiku Federacije BiH (FBiH) potvrđuju da je vrijednost građevinskih radova u aprilu u odnosu na isti mjesec prošle godine manja za čak 23,5 odsto, dok je na području Unsko-sanskog kantona (USK) investiranje u izgradnju umanjeno za čak 50 odsto.
Usporeni građevinski ciklus doveo je građevinare u tešku situaciju, pa su mnoge firme primorane da otpuštaju radnike.
Na području USK građevinske firme imaju sve manje posla. Mnogim firmama je dodatno opterećenje sve teža naplata za već urađene poslove.
U građevinskom sektoru već mjesecima ponavljaju da je jedan od glavnih načina ublažavanja posljedica krize nastavak ulaganja u infrastrukturne radove. Ako rade građevinari, onda posla ima i za niz drugih povezanih djelatnosti – kažu u građevinskim firmama.
Posljedice krize osjećaju se i vodećoj građevinskoj firmi u USK velikokladuškom “Grupeksu”.
Iako investitori, zvanično, ne odustaju od dogovorenih poslova, primjetno je da su mnogi stopirali dalja ulaganja, čekajući neko bolje vrijeme, stabilizaciju krize i, naravno, bolju situaciju na tržištu, kažu u “Grupeksu”.
U ovakvoj situaciji mnogi izvođači radova primorani su da ponude manje cijene, ali i da otpuštaju radnike.
“Još je to neznatan broj, ali je pitanje hoće li tako i ostati ako uzmemo u obzir trenutnu situaciju kada je riječ o Vladi FBiH”, kaže Irfan Redžić, direktor ove kompanije, koja postoji duže od 40 godina.
U Privrednoj komori (PK) USK ističu da bi se stanje ipak do kraja godine trebalo stabilizovati. Direktor PK USK Ismet Pašalić dodaje da se na globalnom svjetskom tržištu osjećaju pomaci nakon ulaganja SAD i EU u bankarski sektor.
Što se tiče BiH, najbitnije je sada ispuniti uslove MMF-a kako bi se što prije došlo do potrebnih sredstava koja će omogućiti nastavak započetih investicija i u domenu javnih radova – navode stručnjaci.
Izlaz iz teške situacije mnoge građevinske firme vide u formiranju zajedničke građevinske kompanije, jer će, kako smatraju u federalnoj privrednoj komori, građevinski sektor zajedničkim nastupom na domaćem i stranom tržištu lakše naći posao.
Posljedice recesije osjete se i kada je riječ o prodaji nekretnina. Cijene stanova u skoro svim gradovima u BiH pale su u posljednjih pola godine, i u staroj i u novoj gradnji.
Ovo su potvrdili trgovci nekretninama koji su kažu da je do pada cijena došlo zbog prezasićenosti tržišta, težih uslova kreditiranja, ali i straha potencijalnih kupaca od posljedica recesije.
Većina trgovaca nekretninama na području USK kaže da u posljednjih šest mjeseci nisu imali nikakvog posla. Prema njihovim riječima, ovakav trend nastaviće se do početka proljeća naredne godine, a nakon toga očekuju stabilizaciju cijena.
U “Grupeksu”, koji se bavi stanogradnjom, potvrdili su da je došlo do neznatnog pada cijena, te da je kupovna moć i te kako oslabila – čak za 30 odsto. Cijena kvadratnog metra stana u “Grupeksu”, prema sistemu ključ u ruke, izmnosi 1.420 KM. Srna