SARAJEVO, Inspektori Federalne uprave inspekcija i Inspektorata Republike Srpske počeli su juče kontrole u bankama zbog nezakonitog podizanja kamatnih stopa na odobrene kredite, potvrđeno nam je u ovim institucijama.
“Naši inspektori kontrolisali su dvije banke za koje su pristigle pritužbe građana da su povećale kamatne stope na odobrene kredite, a nisu poštovale odredbe Zakona o zaštiti potrošača BiH. Više informacija o tome šta su uradili imaćemo danas nakon što dobijemo izvještaje”, kazala je za “Nezavine novine” Borka Surtov, glavna tržišna inspektorica RS.
Dodala je da je u Inspektorat RS pristiglo desetak pritužbi građana koje se odnose na potrošačke kredite.
U Federalnoj upravi inspekcija takođe su potvrdili da su počele kontrole banaka, ali je iz Kabineta direktora Ibrahima Tiraka poručeno da o svojim aktivnostima neće informisati javnost dok akcija ne bude završena.
Nakon velikog broja pritužbi građana zbog podizanja kamatnih stopa, ponajviše na kredite sa promjenjivom kamatom, entitetske inspekcije u dogovoru sa Kancelarijom ombudsmana za zaštitu potrošača BiH, odlučile su da stanu u zaštitu potrošača u domenu potrošačkih kredita. Ombudsman za zaštitu potrošača Dragan Doko izdao je 16 preporuka i smjernica bankama kako bi svoje poslovanje uskladile sa zakonom, među ostalim i da kamatne stope vrate na prvobitni nivo ili ih zadrže na postojećem nivou. Izjašnjavajući se o preporukama, samo dvije banke – UniCredit i Raiffeisen – izjavile su da prihvataju vraćanje podignutih kamatnih stopa ukoliko bude ustanovljeno da su prekršena prava potrošača.
Prema ranijim izjavama iz inspekcija, pritužbe građana na podizanje kamatnih stopa odnose se na četiri do pet najvećih banaka u BiH.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
otisli u dve banke, popili kafu, uzeli pune kese poklona i jos po nesto i gotova inspekcija. bruka je to juce bila
@gordi: SRNA kaže drugačije:
BANjALUKA, 2.JUNA (SRNA) – Republički tržišni inspektori su kontrolom dva potrošačka kredita u “Unikredit banci” i dva u “Rajfajzen banci” u Banjaluci, konstatovali jednostrano povećanje kamatne stope, donijeto odlukom banaka, što nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača BiH, potvrdila je danas Srni glavni republički tržišni inspektor Borka Surtov.
Inspektori će rješenjima naložiti bankama vraćanje više naplaćene kamate, od dana povećanja, kao i smanjenje kamatne stope u budućim otplatama po ovom osnovu, naglasila je Surtov u pisanoj izjavi.
Surtov je navela da su po svakom konkretnom ugovoru izdati i prekršajni nalozi u visini od 2.500 KM za pravno lice i 500 KM za odgovorno lice u pravnom licu.
Banke nisu prihvatile da plate te naloge, već su se izjasnile da će prekršajne naloge uputiti na sudsko odlučivanje.
Banke imaju pravo žalbe na prvostepena rješenja inspektora.
Inspekcijske kontrole nastavljene su i danas, po pritužbama potrošača.
Da se vidi kako bankari jedno pričaju a drugo rade vidi se iz ova dva isječka objavljena na sajtu Kapital:
Prvi slučaj koji ulijeva nadu oštećenim komitentima:
… “Izjašnjavajući se o preporukama, samo dvije banke – UniCredit i Raiffeisen – izjavile su da prihvataju vraćanje podignutih kamatnih stopa ukoliko bude ustanovljeno da su prekršena prava potrošača. …”
A danas objava da ove dvije banke nisu mislile ozbiljno kada su se izjašnjavale:
… “Republički tržišni inspektori su kontrolom dva potrošačka kredita u “Unikredit banci” i dva u “Rajfajzen banci” u Banjaluci, konstatovali jednostrano povećanje kamatne stope, donijeto odlukom banaka, što nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača BiH, …”
Koliko je ovakvih slučajeva ?
Kada ovako rade banke koje su se izjasnile da će vratiti podignute kamatne stope, šta rade ostale banke ?