PARIZ, Sindikalna udruženja širom Evrope dogovorila su zajedničku platformu djelovanja, u okviru koje će se založiti da Evropska unija donese plan oporavka radi borbe protiv ekonomske krize.
Članovi Evropske konfederacije sindikata (ETUC) pozvali su Brisel da donese stimulativan plan, vrijedan jedan odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), radi podrške zapošljavanju i promocije inovacija u perspektivnim sektorima, kao što su ekološke, “zelene” tehnologije.
Sindikati su juče na konferenciji u Parizu takođe odbacili praksu zamrzavanja ili smanjenja plata koju pojedini poslodavci primjenjuju, naročito u teško pogođenim novim članicama EU, i upozorili da socijalne izdatke ne treba smanjivati čim se pojave prvi znakovi oporavka.
“Tražimo istu vrstu podrške za realnu privredu kao što su dobile banke. Firmama koje dobro rade mora se omogućiti da opstanu i pomoći im da uvedu održiviju tehnologiju”, ukazao je generalni sekretar ETUC DŽon Monks.
ETUC okuplja sindikate iz 36 zemalja širom Evrope, od Irske do baltičkih država i od Norveške do Turske, podsjetio je Rojters.
Da bi sindikati iz krize izašli jači, ispravna strategija za ostvarenje tog cilja za njih je “pragmatična militantnost”, odnosno konstruktivan dijalog s vladama i poslodavcima radi ostvarenja konkretne dobiti za radnike, ali i žestoki protesti u slučaju neophodnosti, rekao je Monks.
Sindikati su ukazali da je kriza za njih šansa da ojačaju i povećaju svoj uticaj, ali i da predstavlja dvije velike pretnje. Jedna je strah od gubitka posla, koji može spriječiti radnike da učestvuju u sindikalnim aktivnostima, dok je druga smanjenje broja zaposlenih, koje umanjuje masovnost učešća u tim aktivnostima.