VAŠINGTON, Sve manji priliv sredstava koje imigranti iz cijelog svijeta šalju svojim porodicama u zemaljama iz kojih dolaze, kao posljedica svjetske ekonomske krize, stvara teškoće mnogim zemaljama u razvoju.
Dilip Rata, ekonomista u Svjetskoj banci u Vašingtonu, koji prikuplja informacije o migraciji i deviznim doznakama u svijetu, izjavio je za američki radio da se proteklih godina “stopa rasta takvog priliva povećavala za 15, 20 i 30 odsto godišnje”, ali da se “zbog sadašnje krize, očekuje smanjenje od pet do osam odsto”.
Prema prošlogodišnjim podacima Svjetske banke, ukupna vrijednost doznaka iz inostranstva u svijetu iznosila je više od 300 milijardi dolara. Taj iznos je vjerovatno bio daleko veći, jer se novac često šalje neformalnim kanalima.
“Indija je prva u svijetu po doznakama iz inostranstva i procjenjuje se da je prošle godine primila 45 milijardi dolara, u poređenju sa 26 milijardi doznačenih Meksiku, koji je na trećem mjestu. Na drugom mjestu je Kina”, kaže Rata.
Novo istraživanje o doznakama koje iz Sjedinjenih Američkih Država stižu u zemlje Centralne i Južne Amerike, predviđa pad od sedam odsto, zbog rasta nezaposlenosti i smanjenja imigrantskih zarada.
Manuel Orosko, saradnik organizacije “Interameriken dajalog”, koja je sprovela istraživanje, kaže da oko milion domaćinstava u Latinskoj Americi ove godine neće primiti nikakve doznake, dok će četiri miliona primiti deset odsto manje.
Orosko kaže da smanjenje doznaka iz inostranstva od sedam odsto znači regionalni gubitak od 4,5 milijardi dolara, što je veliki udarac za latinoameričke ekonomije. Glas Amerike