PARIZ, Kina je juče na sastanku velikih svjetskih privreda u Parizu pohvaljena za napore koje preduzima u cilju smanjenja emisije štetnih gasova, iako je Njemačka istovremeno kritikovala manjak napretka na putu ka novom klimatskom sporazumu pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Na zatvaranju dvodnevnog sastanka 17 najvećih svjetskih emitera ugljen-dioksida (CO2), francuski ministar zaštite životne sredine Žan Lui Borlo je izjavio da je Kina “veoma aktivna”, prenosi Rojters.
“Ipak, nemojte biti u zabludi, Kina ima plan za ograničavanje rasta emisije štetnih gasova, pri čemu se očekuje da će vrhunac emisije biti dostignut tek 2020. ili 2025.”, istakao je Barlo na sastanku kojem su prisustvovali i zvaničnici Kine, SAD, Evropske unije, Rusije, Indije i Japana.
Zvanični Peking nije odredio godinu u kojoj će postići najveću emisiju, uglavnom kao posljedicu sagorjevanja fosilnih goriva, koja je rasla istovremeno sa vrtoglavim privrednim rastom. Kina tvrdi da bogate države, koje se trenutno bore sa recesijom, prve moraju da ostvare ambiciozne ciljeve za smanjenje emisije.
Ministri zaštite životne sredine su se sastali u Parizu kako bi pronašli načine za ravnopravnu raspodjelu tereta smanjenja emisije u skladu sa novim klimatskim sporazumom, koji bi trebalo da bude dogovoren na konferenciji zakazanoj za decembar u Kopenhagenu, pri čemu je prisutan strah da će pasivnost značiti češće suše, poplave, epidemije i rast nivoa mora.
Njemačka je istakla da je na sastanku u Parizu postignut neznatan napredak. “Svi koji su ovde došli priželjkivali su napredak, ali smo u raspravama čuli samo stare tvrdnje”, izjavio je njemački ministar ekologije Zigmar Gabrijel i dodao da je Kina “veoma progresivna”.