BRISEL, Evropska komisija još analazira da li je ruska naftna kompanija ”Surgut”, koja je nedavno kupila 27 odsto dionica mađarske kompanija ”Mol”, obavila kupovinu na transparentan način, odnosno da li je riječ o namjernom strateškom ulasku ruske kompanije u energetsku kompaniju jedne članice EU, javlja dopisnik Srne iz Brisela.
Mađarski član Evropskog parlamenta Andraš Djurk, koji je postavio to pitanje, još nije dobio odgovor.
Djurk je sugerisao da je ”Surgutneftgaz” dvostruko preplatio vrijednost dionica ”Mola”, i da namjerava da obavi ”neprijateljsko” preuzimanje mađarske strateške energetske kompanije.
Cilj ove operacije bilo bi onemogućavanje nastavka projekta ”Nabuko”, paralelnog pravca dovoda energije iz Kaspijskog bazena u EU. Time bi EU stekla dio nezavisnosti u odnosu na dovod energije iz Rusije preko Ukrajine.
Paralelno s ovim, ali u odvojenom razvoju događaja, Evropska komisija odobrila je amandman na dioničarski ugovor između ”Mola” i hrvatske Vlade, prema kojem ”Mol” stiče većinu u Nadzornom odboru hrvatske naftne kompanije ”Ina”.
”Mol” je najveći dioničar u ”Ini” s 47, 2 odsto, a hrvatska Vlada ima 44, 8 odsto. To znači da je ”Surgutneftgaz”, takođe, značajnim dijelom ušao i u hrvatsku naftnu kompaniju.
Preuzimanje velikog dijela dionica ”Mola” i posredno ”Ine”, najdublji je ulaz ruske energetske firme u centralnu Evropu i Balkan.