BRISEL, Evropska komisija uskoro će iznijeti nove planove pooštravanja nadzora finansijskih institucija, iako je Velika Britanija već izrazila svoje protivljenje novim mjerama, saznaje se iz izvora bliskih Komisiji.
Jedan od ključnih prijedloga Evropske komisije je uspostava novog evropskog savjeta za sistemske rizike (ESRC), kojem bi na čelu bila Evropska centralna banka (ECB) zajedno s guvernerima centralnih banaka EU, a koje bi članicama davalo rano upozorenje na prijetnje finansijskoj stabilnosti.
To tijelo ne bi imalo nikakva pravno obavezujuća ovlaštenja, stoji u nacrtu izvještaja Evropske komisije.
Komisija, takođe, predlaže uspostavu evropskog sistema finansijskih supervizora (ESFS), koje bi se sastojalo od tri nova EU tijela s legalnim ovlaštenjima za vršenje nadzora nad bankarskim, osiguravajućim, te sektorom hartija od vrijednosti.
Kako ističe Komisija, manjkavost postojećeg sistema nadzora dosad je imala drastične posljedice po globalni finansijski sistem.
“Mnoge neravnoteže koje su se razvile unutar globalnog finansijskog sistema prije krize mogu se pripisati pretjeranom rastu kredita i oštrom rastu cijena imovine, uz generalno potcjenjivanje finansijskih rizika u periodu održivog privrednog rasta bez inflacije”.
Te su inicijative prvi put najavljene u februaru u izvještaju istaknute Komisijine savjetodavne grupacije na čijem je čelu Žak de Larosije, bivši čelnik francuske centralne banke i direktor Međunarodnog monetarnog fonda.
“Komisija podržava prijedlog de Larosijerovog izvještaja da bi predsjedavajući ESRC-a trebalo da bude predsjednik ECB-a, iako bi to mogao biti guverner bilo koje centralne banke”, ističe se u tekstu.
Velika Britanija, koja nije članica evrozone te tako nema veze s Evropskom centralnom bankom, već je izrazila svoje negodovanje zbog eventualnog prepuštanja tako velikih ovlaštenja u ruke ECB-a.
ESFS će imati ovlaštenja rješavanja sporova između nacionalnih supervizora vezanih uz prekogranično poslovanje.
Britanija, najveća sila finansijskog sektora u Evropi, protivi se davanju pravno ograničavajućih ovlaštenja u ruke panevropskih vlasti. Evropska komisija svoj izvještaj treba da objavi u srijedu.