BANJALUKA, U 2008. godini u Republici Srpskoj je povećan broj malih i srednjih preduzeća (MSP) i radnji za oko osam odsto, čime je zabilježen i rast ukupnog prihoda u njima, govore preliminarni podaci kojima raspolaže Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća RS.
Direktor Agencije Slobodan Marković je istakao da je poslovanje MSP u ovoj godini značajno otežano zbog uticaja svjetske ekonomske krize, ali i “zbog opšte atmosfere stvorene oko krize i najava mjera štednje”.
– Za sada, posljedice o kojima se puno govori nisu još uvijek alarmantne, ali pravu sliku imaćemo tek poslije prikupljanja kvartalnih izvještaja za 2009. godinu. Izvještaj o stanju u 2008. godini je gotov u radnoj verziji i u narednim danima Vlada RS trebalo bi o njemu da raspravlja prije nego što bude upućen u Parlament RS – naglasio je Marković.
On je rekao da banke nisu pretjerano pooštravale uslove kreditiranja ovih preduzeća, ali su odlučile da se dodatno kadrovski osposobe, odnosno da unajmljuju konsultante i domaće eksperte i “siđu” direktnije u preduzeća u postupku obrade kreditnih zahtjeva.
– Ovo nam govori da banke postaju značajno odgovornije prema klijentu i njegovim rizicima u slučaju da mu se odobri kredit. Ovo u jednu ruku pomaže preduzećima jer će prije ili kasnije oni koji odobravaju kredite snositi odgovornost za loše plasmane. U RS se već priča o mogućnostima da će za neke loše plasmane, ipak, rizik i odgovornost snositi banka i njeni službenici – naglasio je Marković.
Kada su u pitanju krediti IRB-a, dodao je da je za njih interesovanje veliko, ali da je kvalitet ponuđenih poslovnih i razvojnih planova veoma nizak.
– To je osnovni razlog za nezadovoljavajuće mali broj plasmana. U RS se sprema formiranje garantnog fonda, kao poluge za podršku MSP i radnjama – naglasio je Marković.
Statistika
– Od ukupnog broja proizvodno-uslužnih preduzeća kojih u RS ima 13.493, iz kategorije MSP je 13.433, odnosno mala i srednja preduzeća u RS čine 99,56 odsto preduzeća. Od ukupnog broja MSP u RS oko 77 odsto su mikro (do deset radnika) oko 18 odsto mala (do 50), a ostalo srednja (do 250 radnika) – istakao je Slobodan Marković. Glas S.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne razumijem?! Značajno otežano poslovanje zbog krize, a ljudi navalili da otvaraju mala i srednja preduzeća. Ko je ovdje lud?
ma ko ne zna ovog markovica prevario bi se da je pametan
Jos jedan marsovac kao i ona Brkiceva:))
Odakle oni vade te podatke?
Iz sesira:)
je li to Kleopatra počela da radi u Vladi RS?