BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin očekuje da će Nacionalna izložba Srbije u Minsku, koja će biti održana od 26. do 28. maja, biti dobro posjećena i da će doprinjeti potpisivanju velikog broja bilateralnih ugovora između srpskih i kompanija iz Bjelorusije.
“Od izložbe u Minsku očekujemo jako puno, očekujemo dobru posjetu i veliko interesovanje, kao i potpisivanje bilateralnih ugovora,” rekao je Bugarin Tanjugu i dodao da će na toj izložbi, koju zajednički organizuju PKS i Ministarstvo trgovine i usluga, nastupiti 72 srpske kompanije.
On je najavio da će na toj izložbi biti predstavljene investicione mogućnosti u Srbiji, a planirano je da se srpske privrednici upoznaju sa uslovima poslovanja u Bjelorusiji, poreskim sistemom, zakonodavnim regulativama i određenim pogodnostima u toj zemlji.
Bugarin je rekao da su osim Investicionog foruma u Minsku, predviđena i predavanja za srpske privrednike, koja će održati predstavnici državne administracije Bjelorusije i napomenuo da će biti održana i prva sjednica Poslovnog savjeta Srbije i Bjelorusije, na kome će biti definisana strateška pitanja i pravci daljeg ekonomskog razvoja i saradnje dvije zemlje.
Predsjednik PKS je rekao da je trgovinska razmjena Srbije sa Belorusijom u prošloj godini dostigla vrijednost od 57,07 miliona dolara i dodao da ta zemlja ne spada u grupu zemalja sa kojima Srbija ostvaruje visoku tržišnu razmjenu.
“Potencijalno je Belorusija ozbiljno trzište, a kvalitetnim i agresivnim nastupom na tom tržištu i korišćenjem prednosti potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom, moguće je dostići razmjenu vrijednu oko 200 miliona dolara, što predstavlja vriojednost razmjene, koju je Srbija sa Bjelorusijom ostvarivala devedesetih godina prošlog vijeka”, ocijenio je Bugarin.
Bugarin je poručio da Srbija ima veliku šansu da na tom tržištu plasira poljoprivredne i prehrambene proizvode, pošto je Bjelorusija na tom polju uvozno orijentisana i ukazao da na tom tržištu treba da organizovano nastupamo u građevinskom sektoru i industriji građevinskog materijala, jer ta zemlja predstavlja ekonomskog regionalnog “tigra”.
Veliku šansu za poslovanje u Belorusiji, Bugarin vidi i za srpske firme koje proizvode namještaj i one koje opremaju poslovne i stambene prostore, kao i za plasman robe široke potrošnje.
“Nama je to problem što imamo segmentiranu srpsku privredu, ali zajedničkim nastupom oko 70 srpskih kompanija na toj izložbi imamo ozbiljnu šansu,” naglasio je Bugarin.
Prema zvaničnim podacima, robna razmjena Srbije i Bjelorusije u prošloj godini dostigla je vrijednost od oko 57,07 miliona dolara i u poređenju sa 2007. godinom porasla je za 15,76 odsto, a deficit je bio na srpskoj strani i iznosio oko 25,61 miliona dolara.
U prva tri mjeseca 2009. godine spoljnotrgovinska razmjena sa Bjelorusijom bilježi pad od 31 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Iz Srbije u Bjelorusiju prošle godine najviše su se izvozile boje i premazi, cijevi i crijeva od gume, hartija, karton, a najviše je iz Bjelorusije uvezeno traktora, ulje za loženje i sintetička vlakna.