ČELINAC, Komunalno preduzeće iz Čelinca svakog mjeseca bilježi manjak od oko 35.000 KM zbog gubitka vode u dotrajaloj vodovodnoj mreži, a opterećno je i dugovanjima od oko dva miliona KM.
Direktor ovog preduzeća Darko Janković rekao je da je prošle godine od banjalučkog “Vodovoda” preuzeto 480 000 metara kubnih vode po cijeni od 0,72 KM, a da je krajnjim potrošačima fakturisalo manje od 270 000 kubika.
Janković je naglasio da “Vodovod” ne priznaje gubitak u mreži već se PDV i vodni doprinos moraju platiti na ukupno preuzetu količinu, iako potrošači redovno ne izmiruju obaveze.
Građane Čelinca voda bez PDV-a po metru kubnom košta 0,90 KM za domaćinstva i 2,25 KM za privredu, odnono plaćaju je znatno skuplje od Banjalučana, iako svi piju istu vodu.
Potraživanja lokalnog komunalnog preduzeća veća su od dugovanja, ali je problem što su male šanse da ona budu naplaćena.
Skupština opštine Čelinac pokrenula je prije mjesec dana inicijativu za podjelu preduzeća na dva dijela s namjerom da se vodosnabdijevanje odvoji od čistoće.
Opozicioni odbornici SDS-a i DNS-a izrazili su sumnju u opravdanost ovakvog postupka, tvrdeći da će se njome još više zakomplikovati komunalna djelatnost u Čelincu, jer će biti povećan broj administrativnih radnika, kao i materijalni troškovi.
S obzirom da je opština Čelinac izuzetno ruralnog tipa i stanovništvo nema naviku plaćanja smeća zbog čega će teško biti da se preduzeće, koje se bude bavilo čistoćom grada, samo održi, jer opštinski budžet izuzetno skroman da plaća uređenje javnih površina. Smeće treba voziti do Regionalne deponije u Ramićima kod Banjaluke i to po 60 kilometara u jednom pravcu.
Janković kaže da je “Depotu” 2008. godine za deponovanje smeća u Ramićima plaćeno više od 56.000 KM, a 2007. godine 40.000 KM.
Skupština akcionara Komunalnog preduzeća zasjedala je juče i donijela odluku o nastavku sjednice 1. juna i da tada donese konačan stav o podjeli preduzeća.
Do tog roka čeka se i analiza ovlaštenog revizora.
Komunalno preduzeće Čelinac osnovano je prije skoro 40 godina, zapošljava tridesetak radnika, a smješteno je u dotrajaloj baraci