BEOGRAD, U Srbiji je stopa softverske piraterije u 2008. godini bila 74 odsto, dok je prethodne godine bila 76 procenata, saopštila je organizacija za promociju legalnog softvera Biznis softver alajans (Business Software Alliance – BSA).
Šteta koju je piraterija nanjela softverskom sektoru u Srbiji povećana je za 27 miliona dolara na 99 miliona dolara, navodi se u istraživanju te organizacije.
Piraterija ne nanosi štetu samo distributerima softvera, a smanjenje piraterije može dovesti do otvaranja više hiljada novih radnih mjesta, jačanja privrede i povećanja poreskih prihoda, navodi se u saopštenju.
U 2008. godini procenat falsifikovanog softvera u svijetu povećan je na 41 odsto, sa 38 procenata iz 2007. godine, a stopa piraterije povećana je zbog rasta tržišta ličnih računara, navodi se u saopštenju BSA.
U svijetu je, prema podacima BSA, 44 odsto softvera legalno, 41 odsto je piratski softver, dok je 15 procenata softver otvorenog koda, koji se može besplatno koristiti i mjenjati, što znači da je legalan softver.
Ukupna vrijednost nelegalnih programa za lične računare, odnosno gubitak softverske industrije, lani je povećan za više od 5,1 milijardu dolara na 53 milijarde dolara.
Istraživanje se radi u 110 zemalja, piraterija je u 2008. bila u padu u 50 zemalja, u stagnaciji u 36 zemalja, dok je u 16 zemalja zabilježen porast priaterije.
Stopa piraterije najniža je u Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Novom Zelandu i Luksemburgu, gdje iznosi oko 20 odsto, a najviša je u Jermeniji, Bangladešu, Gruziji i Zimbabveu gdje je više od 90 odsto softvera nelegalno.
Kada je riječ o regionima, srednja i istočna Evropa ima najveću stopu piraterije od 66 odsto, a u tom regionu piraterija je najviša u Moldaviji i Azerbejdžanu, gdje iznosi 90 odsto, a najniža je Češkoj, gdje iznosi 38 procenata.
U Hrvatskoj je u 2008. nelegalno bilo 54 odsto softvera, isto kao i prethodne godine, a distributeri softvera te zemlje oštećeni su za 77 miliona dolara.
U Bosni i Hercegovini stopa piraterije je 67 odsto, pri čemu gubici iznose 15 miliona dolara, u Crnoj Gori 83 odsto, a gubici su osam miliona dolara, u Makedoniji 68 odsto, a šteta je iznosila 14 miliona dolara, dok je u Sloveniji stopa piraterije iznosila 47 odsto, što je softverskom sektoru nanelo štetu od 51 milion dolara.
Predstavnik firme za tržišna istraživanja IDC Džon Ganc (John Gantz) ocijenio je da će zbog svjetske ekonomske krize potrošači duže koristiti postojeće računare, što će usporiti borbu protiv piraterije jer na starijim računarima ima više piratskog softvera nego na novim.
“S druge strane, smanjeni kućni budžeti će ubrzati prodaju jeftinijih prenosivih računara koji se najčešće prodaju sa instaliranim legalnim softverom”, kazao je Ganc.