NOVI SAD, Iz BiH u Srbiju godišnje uveze 30 000 tona tečnog šećera, uz carinu od svega tri do pet, umjesto regularnih 20 odsto – izjavio je direktor šećerane “Šajkaška” iz Žablja Željko Kovačević.
“Lane je Srbija imala čak 2,5 miliona evra prihoda manje od carina na uvoz tih 30 000 tona tečnog šećera. To je kriminalna, ali legalna radnja. Prepakivanje šećera je kriminal, a uvoz tečnog šećera iz BiH je isto to, samo što se taj mutan posao obavlja uz befel države”, rekao je Kovačević za današnji broj novosadskog “Dnevnika”.
On je naveo primjer da se u Srbiju iz šećerane u Bijeljini uvozi takozvani invertni šećer, što je prema njegovim riječima trščana saharoza u koju se dodaje voda.
“Računica uvoznika je jasna: u Srbiji se na hemijski čistu saharozu u čvrstom stanju plaća carina od 20 odsto, dok se na tečni šećer plaća carina do svega pet odsto”, rekao je Kovačević.
On tvrdi da je uvoz tečnog šećera iz BiH posljednjih godina u stalnom porastu i ugrožava šećernu industriju u Srbiji.
“Tako je uvoz tečnog šećera iz BiH od 8 127 tona u 2002. godini, narastao na 24 899 tona u 2007. godini, potom na 30 000 tona u prošloj, a prema nekim podacima ove godine moglo bi se uvesti čak 40 000 tona tog šećera”, upozorio je Kovačević.
Direktor šećerane u Senti Ljubiša Radenković za dnevnik je izjavio da šećer iz trske, koji se inače transpoortuje brodovima, stiže do BiH, i deponuje u šećeranu u Bijeljini, gdje se pretvara u tečni šećer.
“Ranije se radilo o manjim količinama tečnog šećera, jer je u Bijeljini bio samo jedan mali pogon za proizvodnju šećera. Sad je to već fabrika u kojoj se šećer prepakuje i rastapa. Taj tečni šećer iz Bijeljine se nažalost, na legalan način ubacuje u Srbiju po posebno povoljnom carinskom tarifnom sistemu i oslobođen je prelevmana, što ozbiljno ugrožava srpske šećerane”, konstatovao je Radenković.
Šećerane u Srbiji izvozom 180 000 tona šećera godišnje, koliko je dozvoljena kvota EU, ovoj zemlji donesu 130 miliona evra godišnjih prihoda.