BRISEL, Evropska unija od predstojećeg susreta u Pragu s liderima zemalja Kaspijskog basena, Turske i Egipta očekuje jasan politički dogovor i podršku za izgradnju mreže gasovoda koji će Evropi omogućiti da dobije mnogo više izvora, sigurnih puteva prenosa i količine prirodnog gasa.
To su rekli funkcioneri Evropske komisije (EK) koji su naglasili da je riječ o sveobuhvatnom projektu Južni koridor, uz koji se predviđa i izgradnja snažne transportne infrastrukture.
Evropska komisija je spremila 3,7 milijardi evra za te projekte, za koje je od presudne važnosti da se obezbjedi crpljenje gasnih rezervi na području Kaspijskog basena, kao i sa severa Afrike, naročito iz Egipta preko Trans-arapskog gasovoda.
Južni koridor treba da obuhvati prvenstveno projekt EU Nabuko, uz prenos do 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje u EU, zatim trasu ITGI Turska-Grčka-Italija (8-10 milijardi kubnih metara gasa), ali i Beli tok (10 milijardi kubnih metara gasa) od Gruzije, preko Crnog mora, Rumunije, Srbije, Hrvatske, Slovenije do Trsta.
Hrvatski gasni terminal na ostrvu Krk je viđen kao važna tačka za dovoz (8-10 milijardi kubnih metara) tečnog gasa tankerima sa sjevera Afrike, prije svega Egipta.
Odredište za dovoz tečnog gasa sa sjevera Afrike treba da postane i Trst. Iako to nije projekat koji je dobio i zvaničnu podršku EU, norveške i švajcarske kompanije rade i na, kako je rečeno, izgradnji 520 km Trans-jadranskog gasovoda (8-11 milijardi kubika gasa) koji bi gas iz Kaspijskog basena preko Turske i Albanije dopremao u italijansku luku Pulja.
Očekuje se da se “trojka” EU i čelnici Azerbejdžana, Kazahstana, Turkmenistana, Iraka, Uzbekistana, Turske, Gruzije i Egipta 8. maja u Pragu dogovore o količinama raspoloživog gasa, i da se politički, tehnički i, moguće, finansijski utvrdi kako mogu biti ostvareni svi projekti, uz snažno angažovanje privatnih kompanija.
Evropska komisija želi da se u junu već potpiše sporazum o izgradnji Nabuka, za šta je, kao i za većinu drugih projekata, bitan vrlo jasan i tačan dogovor sa Ankarom o sigurnom tranzitu gasa preko Turske.
Zvaničnici u Briselu su istakli da je pored Sjevernog koridora (novreški prirodni gas) i nastavka gasovoda Sjeverni tok(Rusija-Njemačka ispod Baltičkog mora) i gasovod Južni tok, čiji je glavni pokretač ruska kompanija Gazprom, mogući dopunski snabdjevač Evrope gasom, “protiv koje EU nema ništa protiv”.
Funkcioneri u Evropskoj komisiji su rekli je Srbija jedna od ključnih tranzitnih zemalja u svim tim projektima, koji će obuhvatiti i veliku modernizaciju transportne mreže.