BERLIN, U mnogim evropskim gradovima juče je povodom Medjunarodnog praznika rada demonstrirao veliki broj radnika, nezadovoljnih socijalnom politikom svojih vlada i neefikasnim mjerama protiv svjetske ekonomske krize.
U Istanbulu je turska policija upotrebila suzavac i vodene topove protiv nekoliko stotina demonstranata koji su pokušali da za vrijeme prvomajskog sindikalnog okupljanja u centru grada stignu do dijela u kome nije bilo dozvoljeno okupljanje. Nekoliko osoba je privedeno a neki od demonstranata su bacali kamenje na policiju, prenosi televizija CNN-Turk. U Turskoj je tek prošle nedjelje usvojen zakon kojim se poslije 30 godina i vojnog udara 1980. godine, ponovo uvodi 1. maj kao praznik.
U uličnim neredima tokom demonstracija koje autonomne ljevičarske grupe tradicionalno organizuju u noći uoči 1. maja, u Berlinu i Hamburgu povređena su 32 policajca, a najmanje 90 izgrednika je
uhapšeno. U njemačkoj prestonici su u isto vrijeme najavljeni, kako ih ljevičarske grupe, nazivaju “revolucionarni prvomajski skupovi” i skup ekstremno desničarskih i neonacističkih grupa, zbog čega je policija u pripravnosti.
I u češkom Brnu je na Praznik rada zakazan marš oko 1.000 neonacista, dok su njihovi protivnici na predvidjenoj trasi Hitlerovih simpatizera iz Češke i Nemačke, u znak protesta postavili antifasišticke parole i precrtane kukaste krstove, što su gradske vlasti požurile da uklone kako bi sprečile moguće nerede.
U centru grčke prestonice Atine policija je ispalila suzavac na demonstrante koji su spalili bar jedan auto u centru grada. Do okršaja sa anarhistima je, po riječima policije, došlo poslije mirne prvomajske šetnje više od 6.000 ljudi, čiji štrajk zbog vladine socijalne politike je paralisao javni, trajektni i avio saobraćaj u Grčkoj. Grčka avio kompanija Olympic Airlines otkazala je više od 100 letova, a otkazani su i trajekti ka egejskim ostrvima.
U Moskvi, gdje su se okupile pristalice komunista i liberala, prema navodima policije, nije bilo “ozbiljnog nasilja”. Oko 120 osoba iz redova neformalnih i ektremističkih organizacija i pokreta, koji su prema navodima policije “pripremali provokacije”, uhapšeno je uoči početka prvomajskih demonstracija u centru Sankt Peterburga.
Oko 25.000 ljudi učestvovalo je u tradicionalnim prvomajskim demonstracijama u centru Moskve, koje su organizovali vladajuća Jedinstvena Rusija i Federacija nezavisnih sindikata, dok su utradicionalnoj prvomajskoj šetnji koju su takodje u centru Moskve organizovali komunisti učestvovalo 30.000 ljudi.
I u Francuskoj je više hiljada demonstranata učestvovalo u marševima u znak protesta zbog socijalne politike predsednika Nikole Sarkozija i njegovih nedovoljno efikasnih mjera protiv ekonomske krize.