VAŠINGTON, Sjedinjene Američke Države pozvale su na sveobuhvatnu reformu MMF-a, pružajući podršku naporima da se omogući veće pravo glasa zemljama sa ekonomijama u usponu.
Na proljećnom zasjedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke u Vašingtonu, američki ministar finansija Timoti Gajtner je rekao da upravljačka struktura MMF-a mora predstavljati odraz promjena koje su nastale u svijetu.
“Ovo je od suštinskog značaja za MMF, čime će biti osigurano da on ostane u centru međunarodnog monetarnog sistema, ali i da sam bude odraz realnosti XXI vijeka”, rekao je Gajtner, koji je i sam radio u MMF-u (2001-2003).
Na marginama proljećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke, Grupa od 24 zemlje sa ekonomijama u usponu i razvoju održala je sastanak, na kome je zatraženo veće pravo glasa, koje se sada nalazi u rukama SAD, gde je izbila i odatle se raširila najteža ekonomska kriza poslije Drugog svjetskog rata.
Kina i druge zemlje sa ekonomijama u usponu smatraju da nisu dovoljno zastupljene u globalnim finansijskim institucijama poput MMF-a i Svjetske banke i poručuju da, ukoliko te institucije žele više novca od njih kako bi se prebrodila aktuelna recesija, treba da im se omogući da imaju veći uticaj na to kako se troši novac iz tih fondova.
Da bi se udovoljilo njihovom zahtjevu, trebalo bi radikalno izmjeniti strukturu glasanja unutar MMF-a putem redistribucije kvota koje određuju glasačku moć svake članice i sumu koju svaka od njih može da pozajmi od te međunarodne finansijske institucije.
“Mnogo čvršće akcije treba preduzeti u cilju usaglašavanja kvota za ekonomije u usponu i sledeća sveobuhvatna analiza kvota je prilika za to”, ocijenio je Gajtner.