BANJALUKA, U RS postoji organizovan otkup samo za žitarice dok ostale proizvode skoro niko ne otkupljuje, što za posljedicu ima to da će ove godine biti bačeno nekoliko stotina vagona krompira, koji nema ko da otkupi, kazao je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i faremra RS.
Usorac je kazao da je organizovan otkup kukuruza, pšenice i ječma, a svi ostali poljoprivredni proizvodi budu prodavani ili privatnicima ili na pijacama.
“Ove godine je veliki problem otkup krompira, za koji nema kupaca, pa će u Lijevče polju, Glamoču i Rogatici biti bačeno nekoliko stotina vagona krompira za koji nema kupaca”, naveo je Usorac.
On je kazao da je najveći problem što se, uprkos ovoj činjenici, kod nas mnogo uvozi krompir iako se naš ne može prodati.
“Problem je, na primjer, i kod paradajza, kad ne postoji organizovan otkup. Da postoji organizovani otkup, onda bi tu bile i hladnjače, gdje on može da bude uskladišten dok ne bude prodat. Međutim, ako nema otkupa, on mora da bude prodat taj dan kada je ubran”, pojasnio je Usorac.
On je kazao da tada uzgajivači moraju da obaraju cijene proizvoda ako žele da bilo šta prodaju, jer privatnici diktiraju cijene, što “i te kako nanosi štetu poljoprivrednicima”.
Usorac je kazao da je RS podmirila potrebe za tržište čitave BiH kada je u pitanju proizvodnja krompira i kukuruza.
“Kod nas je problem što mi svoje bacamo, a tuđe uvozimo, ne samo kada je u pitanju krompir nego inače”, kazao je Usorac.
On je istakao da to znači da je krajnje vrijeme da država stane iza domaćih proizođača inače će se gasiti sve proizvodnje i poljoprivredni proizvođači će imati sve više problema kao što je ovaj.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prošle godine je u RS otkup poljoprivrednih i ribarskih proizvoda, u odnosu na 2007. godinu, povećan za više od 20 odsto dok je prodaja iz vlastite proizvodnje povećana za 22,6 odsto u istom periodu.
Usorac je kazao da je taj postotak sigurno veći, jer je samo otkup kukuruza povećan za preko 30 odsto, ali da bi trebalo riješiti i otkup ostalih poljoprivrednih kultura.
Radoslav Subotić, poljoprivrednik iz Nove Topole, kazao je da ni za pšenicu i kukuruz ne postoji dovoljan otkup, već postoji samo kao zamjena za regresirano vještačko đubrivo i gorivo.
Subotić je kazao da, kada je u pitanju krompir, na primjer, njega proizvođači mogu prodati jedino privatnicima, koji sami određuju cijenu, a oni moraju prodati nekom da bi bar nešto zaradili.
“Mnogo krompira će ove godine propasti, pojedini proizvođači koji ga ne mogu prodati, hrane stoku s njim da ne propadne potpuno. Znam proizvođače koji su sijali oko šest-sedam hektara, a to su ogromne količine”, naveo je Subotić.
On je naveo da, iako na pijaci sada kilogram krompira košta oko 0,10 maraka, ipak građani kupuju uvozni, jer, kako kaže, naši ljudi najviše kupuju strano, iako je naša hrana sigurno najzdravija.
U resornom ministarstvu kažu da ovaj problem s kojim se suočavaju poljoprivrednici nije u njihovoj nadležnosti.