SARAJEVO, Savjet ministara BiH i Vlada Njemačka potpisali su danas u Sarajevu Sporazum o finansijskoj saradnji u 2006. godini vrijedan 18 miliona evra, namjenjen finansiranju energetskog sektora u BiH.
Sporazum su potpisali ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić i ambasador Njemačke u BiH Jokim Šmit.
Od 18 miliona evra, šest miliona je grant Vlade Njemačke, a 11 miliona zajam Njemačke razvojne banke za program energetskog sektora, dok je milion evra predviđeno za uspostavljanje Fonda za studije i stručni kadar.
Sredstva od 17 miliona evra za razvoj energetskog sektora biće dodijeljena elektroprivredama u BiH kao dio finansiranja obnove distributivne mreže u sklopu Projekta “Energija 4” koji finansiraju i Svjetska banka, Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka.
Šmit je istakao da je ovaj sporazum još jedan veliki korak u realizaciji zajedničkih mjera na podsticanju infrastrukture i ekonomske efikasnosti BiH.
Prema njegovim riječima, 11 miliona evra treba da bude utrošeno za implementaciju modernog softverskog sistema radi povećanja efikasnosti upravljanja sistemom raspodjele u sektoru električne energije.
“Posebno me raduje da su sporazumom obuhvaćena sva tri snabdjevača električne energije u BiH. Taj program će na bazi zajedničkih standarda omogućiti usklađen postupak primjene u svim dijelovima BiH. Do kraja ove ili početka naredne godine trebalo bi da budu potpisani odgovarajući ugovori, tako da bi isplata sredstava trebalo da počne naredne godine” – rekao je Šmit.
Prema njegovim riječima, osim sektora voda i otpadnih voda, te sektora finansija, elektroenergetski sektor je dominirajući u oblasti finansijske saradnje u BiH.
“To je sektor koji omogućava devizne prihode i nova radna mjesta. Njemačka ne vidi samo mogućnost da nastavi da podržava pristup BiH ekonomskim resursima i na taj način ublaži efekte ekonomske krize, nego i da BiH prati na razvojnom putu, što će obezbijediti zapošljavanje i veća primanja, a to će doprinijeti i očuvanju prirodnih resursa BiH” – istakao je Šmit.
Vrankić očekuje da će realizacija ovog ugovora doprinijeti da distributivna mreža u sve tri elektroprivrede u BiH bude na mnogo kvalitetnijem nivou, te da će omogućiti bolju uslugu i veće uštede nego do sada.