BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je će odluka o kreditu Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, bez obzira na bolju ekonomsku situaciju u RS u odnosu na Federaciju BiH /FBiH/, zavisiti od procjene stanja u FBiH, jer međunarodna zajednica inistira da ovaj kredit ne može da bude dodijeljen samo jednom entitetu.
“Da bismo došli do kredita potrebna je pozitivna ocjena i Federacije BiH, koja očigledno nije u stanju da dobije takvu ocjenu. Sadašnji stav međunarodnih organizacija je da RS ne može sama da dobije taj novac, što je nepravdeno, jer kada smo mi bili neki razlog za to da MMF nije davao pozitivnu ocjenu, onda je FBiH dobijala novac nesmetano svih tih godina i trošila ga za svoj razvoj”, rekao je Dodik gostujući sinoć u programu RTRS-a.
Dodik je konstatovao da je evidentna razlika između RS i FBiH gotovo u svim elementima, počevši od fizičkog obima proizvodnje koji je u RS veći u odnosu na prošlu godinu za 7,5 odsto i to ne samo radi Rafinerije nafte nego i radi povećanja proizvodnje u oblasti energetike i nekim drugim sektorima.
“Činimo sve da održimo fizički obim proizvodnje u oblasti poljoprivrede, a dali smo i određene stimulacije poljoprivrednicima”, istakao je Dodik.
On je podsjetio da je, osim 85 miliona KM koliko je u budžetu izdvojeno za podsticaje, Vlada RS dala ove godine po veoma povoljnim uslovima 20 000 tona đubriva i 10 000 tona nafte, što bitno poboljšava uslove za poljoprivrednu proizvodnju.
“Nadamo se da će se u tom sektoru zadržati i povećati fizički obim proizvodnje, tako da bismo na kraju godine ipak mogli da zabilježimo povećanu proizvodnju u odnosu na 2008. godinu što je svakako različito od svih zemalja u regionu”, rekao je Dodik.
Komentarišući navode predstavnika MMF-a da su u RS evidentirani manji prihodi od direktnih poreza u odnosu na isti prošlogodišnji period, Dodik je naglasio da je RS za prva tri mjeseca ove godine ostvarila 95 odsto planiranih prihoda, te da će do kraja godine ostatak biti namiren od sredstava sukcesije i uštedama, koje će postići Vlada RS.
“Javni prihodi su pali zbog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, jer je oslobođen carina i akciza značajan broj roba iz Evrope i u tom pogledu mi smo došli do smanjenja obima prihoda. Tek sada očekujemo prihod po direktnim porezima jer se zna da se u martu obračunavaju porezi koji dospijevaju na godišnjem nivou”, pojasnio je premijer Dodik.
On je rekao da ekonomska kriza ne može zaobići RS, ali da će se Vlada RS svojim mjerama boriti za svako radno mjesto.
“Borićemo se za svako preduzeće i nastojaćemo da pomognemo našim mjerama. Domaće firme imaće prednost na svakom tenderu koji organizuje Vlada RS. Mi u ovom trenutku ne planiramo smanjivanja budžetskim korisnicima, ali ako bude neophodno, naravno da ćemo to uraditi. Ne smijemo imati zatvorene oči prema sudbini radnika u privredi”, naglasio je Dodik.
Govoreći o posljedicama krize, Dodik je rekao da su evidentirani zelenaši u kamatama, a to su strane finansijske institucije, mikrokreditne organizacije i neke banke koje i dalje povećavaju kamate ili drže njihov visok stepen, bez obzira na činjenicu da drže depozit.
“Vlada veoma teško može da utiče na to. Više mogu mediji da utiču na kamate nego Vlada. Mi smo ograničili stopu rasta kredita iz Investiciono razvojne banke i smanjili kumulativnu kamatu koja je jedna od najnižih u reginu, ali ne možemo da utičemo na kamate koje banka određuje na plasmane svog vlastitog novca”, dodao je premijer RS.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Domaće firme imaće prednost na svakom tenderu koji organizuje Vlada RS.”
Da li se pod “domaće”, misli isključivo na firme iz Laktaša?