PEKING, Stimulativni paketi za podršku privredama počinju da donose prve rezultate, što potvrđuju i jasni signali iz Kine, a nagovještavaju to i preliminarni podaci iz SAD, izjavio je juče generalni sekretar Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) Anhel Gurija.
“Uprkos tome, vlade moraju biti spremne da u slučaju potrebe obezbijede svojim privredama dalju pomoć”, naglasio je Gurija na marginama ekonomskog foruma u Pekingu.
Svjetska privreda se, prema njegovom mišljenju, neće odraziti od dna prije 2010. godine, kada će, najvjerovatnije, ponovo početi da raste.
Gurija je naglasio da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Kine za 6,1 procenat u prvom ovogodišnjem tromjesečju potvrdio da Vladin finansijski paket za pomoć privredi funkcioniše i da je pomogao da se nadomjesti smanjenje izvoza.
“Kombinacija većih javnih izdataka i pomoć bankarskom sektoru pomogla je da se stabilizuje i američka ekonomija. Sve te mjere počinju da donose pozitivne signale”, ocijenio je generalni sekretar OECD-a i dodao da će ova godina, uprkos prvim dobrim nagovještajima, biti veoma teška.
OECD je prošlog mjeseca prognozirala da će BDP 30 članica te organizacije u 2009. pasti za 4,3 procenta. Gurija predviđa da bi, zahvaljujući stimulativnim paketima, koji bi trebalo da dovedu do oživljavanja kreditne aktivnosti, 2010. mogla biti očekivana kao prelomna godina, kada će ekonomski pad biti zaustavljen, a svjetska privreda ponovo početi da raste. On smatra, međutim, da je potrebno odmjeriti da li su sve dosadašnje mjere podsticajne.
“U ovom trenutku je to pomalo spekulacija. Moraćemo da sačekamo šta će pokazati vrijeme. Morali bismo, međutim, biti pripremljeni da, ukoliko dosadašnja pomoć nije bila dovoljna, obezbijedimo privredama dalju podršku”, naglasio je generalni sekretar OECD-a.
Gurija ne očekuje da će cijene energenata početi da rastu jer je tražnja za njima i nadalje slaba, ali je upozorio da odlaganje investicija u taj sektor može dovesti do naglog rasta cijena onda kada privreda počne s oporavkom.