MOSTAR, Nezavisni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), na skupštini održanoj u petak, jednoglasno je donio odluku da bude organiziran generalni štrajk, saopšteno je iz tog sindikata.
Termin štrajka će biti naknadno utvrđen, te će se odrediti u dogovoru s ostalim sindikalnim organizacijama. ”Od Vlade HNŽ tražimo potpisivanje granskog kolektivnog ugovora, a do stupanja na snagu tog ugovora, donošenje odluke o promjeni dosadašnjih koeficijenata za obračun plaća, s važećom osnovicom”, stoji u priopćenju sindikata.
Sindikat traži i izradu plana poravnavanja dugova Vlade prema državnim službenicima i namještenicima u isplati toplog obroka, regresa, jubilarnih nagrada, plata i dodataka na plaće, nakon ocjena o uspješnosti.
Iz Vlade HNŽ, pak, poručuju kako sindikati mogu štrajkati, ali ponavljaju kako u proračunu jednostavno nema dovoljno novca za sve potrebe.
”Potpuno je legitimno da se sindikati na ovaj način pokušavaju izboriti za svoja prava. Kada je u pitanju granski kolektivni ugovor, Vlada je ranije sa sindikatima bila dogovorila da najprije pričekaju rješavanje tog pitanja na razini Federacije. Potom bi se pristupilo rješavanju detalja oko granskog kolektivnog ugovora na županijskog razini”, rekao je glasnogovornik Vlade HNŽ Pero Pavlović.
Kazao je kako Vlada HNŽ u vrijeme trenutne globalne krize zasigurno neće nikomu povećavati osnovice za plaće, pa tako ni državnim službenicima.
”Koeficijenti su takvi kakvi jesu i nećemo ih povećavati. Situacija je takva da u proračunu jednostavno nemamo dovoljno novaca ni za podmirivanje postojećih potreba, nego smo prisiljeni rezati plaće”, rekao je Pavlović.
Podsjećamo kako je nedavno Vlada HNŽ donijela odluku kojom se svim korisnicima proračuna smanjuju plaće za 15 posto. Nakon toga uslijedila je oštra reakcija sindikata prosvjete, državnih službenika te policije i pravosuđa, koji su održali veliki prosvjedni skup pred zgradom Skupštine HNŽ, te su zgradu gađali jajima.
Pored državnih službenika, izvjestan je i štrajk svih prosvjetnih djelatnika u HNŽ, čime je postala upitna školska godina za preko 35 tisuća učenika.