LONDON, Kada su Albanija i Hrvatska ovog aprila pristupile u NATO, na drugačije su načine to ove dvije države obilježile. I dok je Albanija slavila, Hrvatska je bila suzdržana i samo je poštanskom markom obilježila taj dan.
Uz nezadovoljstvo većine hrvatskih građana ulaskom Hrvatske u NATO, The Economist piše kako je država zapljusnuta valom loših ekonomskih vijesti; predviđa se da će u 2009. BDP pasti za 3,7 odsto, a nezaposlenost će nastaviti rasti.
The Economist piše kako se Hrvatska pored svega nada ulasku u Evropsku uniju 2011. godine, a dodaju da ako Slovenija ne popusti s blokadom, šanse za skori ulazak u EU polagano nestaju. A u susret lokalnim i predsjedničkim izborima, hrvatska vlada nije sa
Zasad, hrvatsko-slovenski spor uspješno odvlači hrvatskoj javnosti pažnju od brojnih korupcijskih skandala i sve češćih mafijaških obračuna. Da je Hrvatska protkana korupcijom, za The Economist je rekao novinar i komentator Denis Kuljiš. On kaže da javnost uopšte ne razlikuje mafiju od političke elite.
I da riješe problem sa Slovencima, Hrvati trebaju učiniti još mnogo da zadovolje Bruxelles. Jedan od većih problema leži u reformi brodogradnje, u kojoj radi 17.000 ljudi, a koja se drži na životu samo uz pomoć subvencija. Hrvatske nevolje dolaze i pred izbore, piše The Economist, kada vlast želi oraspoložiti birače. Još jedna hrvatski problem je i javni sektor, koji je, prema MMF-u, prevelik.
Ako je to vijest za utješiti, onda Hrvatska finansijsku krizu ipak prolazi bolje od njezinih susjeda. The Economist pozdravlja nedavni Sanaderov posjet Srbiji, ali navodi da Sanaderova posjeta neće poboljšati turističku sezonu. Većina građana Srbije za odmor preferira Tursku, ne zbog straha da im Hrvati razbiju vjetrobranska stakla na automobilima, već zbog činjenice da je Turska znatno jeftinija. The Economist na kraju zaključuje da su se nad Hrvatskom nadvili crni oblaci.