LONDON, “Fajnenšl tajms” prenosi danas najnoviju pesimističku prognozu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da će globalna ekonomska kriza biti neuobičajeno duboka, a oporavak svjetske privrede će, kada počne, ići veoma sporo.
Stručnjaci MMF-a kažu da su do tog zaključka došli analizirajući oporavak poslije recesija iz prošlosti.
Oni su ustanovili da su krize daleko teže i da duže traju kada zahvate čitav svijet i kada se privredna recesija poklopi sa krizom bankarskog sektora, kao što se sada dešava.
Eksperti MMF-a predlažu vladama da povećanjem javne potrošnje stimulišu privredu, ali priznaju da u nekim zemljama, u kojima je država previše zadužena, to ne bi donijelo željene rezultate, prenosi “Fajnenšl tajms”.
Nasuprot tome, “Gardijan” donosi izjavu jednog od članova monetarnog komiteta britanske centralne banke koji kaže da je, barem u Britaniji, najteži udar recesije možda već prošao.
On temelji svoj optimizam na očekivanju da će ubrzo početi da djeluju mjere za ublažavanje krize, kao što su dramatično smanjenje kamatnih stopa, povećanje javne potrošnje i povećanje novčane mase.
Ovaj ekspert priznaje da to nije predviđanje koje iznosi sa velikom dozom samopouzdanja, već samo njegova procjena da je najteže prošlo.
“Gardijan” primjećuje da su se britanski zvaničnici do sada ustezali da iznose optimistične prognoze, ali da su na osnovu najnovijih statističkih podataka o aktivnostima banaka i stanju u privredi neki ekonomisti uvjereni da je najgori dio recesije bio krajem prošle i početkom ove godine.