SARAJEVO, Generalni revizor BiH Milenko Šego izjavio je danas da činjenica da procedure izbora državnih službenika u BiH traju dugo govori da je moguće da u tom procesu ima korupcije, nepotizma ili zloupotrebe položaja.
Generalna je ocjena revizije, kojom je obuhvaćen proces zapošljavanja u 45 institucija BiH u 2005., 2006. i 2007. godini, da je proces zapošljavanja državnih službenika dug, neefikasan, a da su mjere koje su nadležne institucije preduzimale s ciljem poboljšanja procesa nedovoljne i neblagovremene.
Procedura izbora državnih službenika traje i više od 900 dana, rečeno je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu, na kojoj je predstavljen izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o procesu zapošljavanja državnih službenika u institucijama BiH.
Prema Šegovim riječima, nalazi revizije procesa izbora državnih službenika trebalo bi da pokrenu institucije sistema na istraživanje ovog problema.
U izvještaju o reviziji učinka procesa zapošljavanja državnih službenika u institucijama BiH navedeno je da prosječna procedura traje duplo duže od vremena predviđenog kriterijumom o blagovremenosti, prema kojem se proces izbora službenika može završiti za 76 do 100 dana.
”Sve je teže naći kvalitetnog državnog službenika i zato se neki konkursi ne završavaju blagovremeno”, rekla je vođa revizorskog tima Fadila Ibrahimović, istakavši da iz godine u godinu raste broj nezavršenih oglasa.
Analiza je pokazala da sadašnji sistem zapošljavanja državnih službenika, u kojem pojedine procedure zapošljavanja traju i više od godinu dana, iako su za to bila potrebna tri mjeseca, ne obezbjeđuje izgradnju institucionalnih sistema.
U posmatranom periodu 45 institucija BiH je zapošljavalo državne službenike i za njih je Agencija za državnu službu objavila 288 javnih konkursa u kojima je oglasila zapošljavanje 1 616 službenika.
Svako četvrto radno mjesto čije je popunjavanje oglašeno u navedenom periodu nije popunjeno, a svaka sedma procedura nije rezultirala zapošljavanjem uspješnih kandidata, navodi se u izvještaju.
Kancelarija za reviziju predlaže dugoročne i kratkoročne mjere za prevladavanje uočenih problema u sistemu zapošljavanja , a među predloženim mjerama su i decentralizovanje sadašnje procedure zapošljavanje i uvođenje sistema praćenja, nadzora i evaluacije procesa zapošljavanja.
Mjere koje preporučuje Kancelarija za reviziju odnose se na Savjet ministara, Agenciju za državnu službu i institucije BiH koje primaju državne službenike.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dobro su sjetili da utvrde nešto što je notorna činjenica.
Konkursi su jedna velika farsa.Toliko je postalo ocigledno i providno ko je kandidat koji prolazi na konkursu, tako da su intrevjui samo puka formalnost da clanovi komisije opravdaju dnevnicu.Konkursi su, obicno, zavrseni i prije samog objavljivanja, jer na tom mjestu vec neko radi, samo ga treba imenovati, a na to mjesto je dosao uz pomoc dobre veze.Mi obicni smrtnici, iako ispunjavamo sve uslove, ne postoji sansa da budemo primljeni.Toliko o nasim pravima.