BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Spske (RS) Radivoje Bratić najavio je danas da će ovo ministarstvo do kraja aprila u potpunosti moći da isplati dug od 24 miliona KM podsticajnih sredstava iz prošle godine.
Bratić je naglasio da time otvara mogućnost da se istovremeno vrši i isplata podsticajnih sredstava za ovu godinu, čiji je obračun već u toku.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede rekao je novinarima u Banjaluci da je na današnjem sastanku Odbora za privredu i finansije Ministarstvo finansija RS odobrilo proširenje operativnog budžeta Ministarstva poljoprivrede za dodatnih 33 miliona KM, što je i omogućilo isplatu duga i podsticajnih sredstava za ovu godinu.
Bratić je dodao da je pripremljen Nacrt strateškog plana ruralnog razvoja RS za period od 2009. do 2015. godine, koji će razmatrati Vlada RS na sjednici u četvrtak 16. aprila, a potom i Narodna skupština RS na jedom od narednih zasjedanja.
On smatra da je ovaj dokument od izuzetnog značaja za dobijanje IPA sredstava Evropske unije namjenjenih isključivo za ruralni razvoj.
Bratić je na konferenciji za novinare, koju je sazvao povodom godišnjeg izvještaja Centara civilnih inicijativa /CCI/ u kome je, uz još četiri ministarstva, Ministarstvo poljoprivrede apostrofirano da je u oblasti zakonodavstva “postupilo na moralan, odgovoran i pošten način prema građnima”, potsjetio da je u toj oblasti plan izvršen “sa 85 odsto uspješnosti”.
“To je duplo više nego 2007. godine kada je realizacija bila na nivou 44 odsto u zakonodavnom dijelu planiranih aktivnosti”, naglasio je Bratić.
Predstavnici CCI-ja su na konferenciji za novinare u Banjaluci prošle sedmice, prezentujući svoj godišnji izvještaj o radu najviših institucija vlasti u RS, saopštili da je većina ministarstava u Vladi RS “na loše rezultate reagovala smanjenjem plana, dok su ministarstva finansija, pravde, poljoprivrede, nauke i tehnologije, te porodice, opmladine i sporta postupila na jedini način koji je moralan, odgovoran i pošten prema građanima”.
“Na uobičajeni godišnji nivo zakona dodali su sve nerealizovane u prethodnoj godini. Da je kompletna Vlada slijedila njihov primjer, program rada bi u 2008. godini, umjesto 125, brojao skoro 200 zakona, a od kojih bi bilo realizovano oko 160, za 50 odsto više od ostvarenog u ovoj godini, što bi bio rezultat vrijedan respekta”, navodi se u izvještaju CCI-ja.