BEOGRAD, U Srbiji se godišnje “opere” između jedne i 1,7 milijardi evra, najviše kroz prodaju nekretnina i stanova, rekao je direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Srbije Aleksandar Vujičić.
Vujičić je naveo da se do te cifre došlo na osnovu tokova novca, podataka obveznika, međunarodne saradnje sa finansijsko-obavještajnim službama i izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Prema njegovim riječima, trgovci drogom, koji dolaze do velike količine keša, obično pronalaze ljude da grade zgrade i prodaju stanove i tako se pojavljuju kao investitori, jer lakše prebacuju keš i prikazuju da su novac stekli legalno prodajom stanova.
Osim nekretnina, novac se pere kroz transakcije sa “ofšor” destinacijama, poslove sa hartijama od vrijednosti, privatizacije, pozajmice osnivača pravnim licima, polaganje gotovine na račune banaka, korišćenje fiktivnih preduzeća, ali u znatno manjoj mjeri.
Vujičič je rekao za “Politiku” da se pranjem novca stvaraju paralelni centri moći koji mogu da utiču na ekonomski i politički sistem, smanjuju se budžetski prihodi i rejting zemlje i obeshrabruje ulaganje stranog kapitala.
On je izrazio očekivanje da će sve nadležne službe biti efikasnije poslije nedavnog usvajanja Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, ali napominje da je “peračima” novca jako teško ući u trag, jer zamagljuju svoje poslovanje, koristeći “ofšor” kompanije i obavljajući tansakcije novca više puta.