MOSKVA, Ruska državna kompanija “Rosijskije željeznije dorogi” (RŽD) planira da ove godine otpusti 53.700 radnika, ali prvenstveno putem penzionisanja zaposlenih i napuštanjem radnog mjesta po sopstvenoj želji.
Ove godine će po sopstvenoj želji, ili odlaskom u penziju, 53.700 radnika napustiti RŽD saopštili su predstavnici te firme.
Kako bi izbjegla masovna otpuštanja i zadržala kvalifikovane kadrove, kompanija realizuje program na prekvalifikaciji radnika ili doškolovavanju, kroz koji je od početka godine već prošlo 11.200 od ukupno 1,2 miliona radnika.
U prvom ovogodišnjem tromjesečju kompanija je zabilježila gubitke od 26,8 milijardi rubalja (800 miliona dolara), za drugi kvartal očekuje manjak 414 miliona dolara, dok se na godišnjem nivou predviđaju gubici od 1,48 milijardi dolara.
Gubitke RŽD prouzrokovala je svjetska finansijska kriza i ekonomska kriza u Rusiji, zbog koje je opala tražnja ruskih proizvoda, a samim tim i obim teretnog saobraćaja. Sem toga, veliki broj ruskih građana je odustao od putovanja na daleke destinacije. RŽD je ranije saopštila da je putnički saobraćaj u prvom tromjesečju smanjen za 14 procenata u poređenju s istim periodom lani, dok je teretni transport zabilježio još veći pad, 27 odsto. RŽD će najbolnije osjetiti krizu u metalurgiji i industriji, zbog čega će se teretni saobraćaj na godišnjem nivou smanjiti za 19 odsto.
Prošle godine RŽD su ostvarile neto profit od 13,4 milijarde rubalja uz prihod od 838 milijardi, dok je 2007. neto zarada bila čak šest puta veća i dostigla 84,5 milijardi rubalja (2,53 milijarde dolara).
RŽD je jedna od malobrojnih velikih ruskih državnih kompanija koje još nisu plasirale svoje akcije na berzi. Iako je zbog toga teško procijeniti njenu tržišnu vrijednost, prema ostvarenim finansijskim rezultatima RŽD se svrstava među pet najvećih ruskih koncerna.
Pod uticajem globalne finansijsko-ekonomske krize u četvrtom tromjesečju prošle godine nekoliko najkrupnijih ruskih kompanija je istovremeno zabilježilo gubitke.
Tako su gubici “Gazproma” prema ruskim računovodstvenim standardima dostigli 260 milijardi rubalja (oko 7,8 milijardi dolara), dok je “Rosneft” ubilježio manjak od 65 milijardi rubalja (1,9 milijardi dolara).