SARAJEVO , Firma “Prevent”, jedini ponuđač za kupovinu dvije fabrike Kožarsko-tekstilnog kombinata (KTK) Visoko, daće bankovnu garanciju u zamjenu za hipoteke koje kombinat ima zbog duga za penzijsko-invalidsko osiguranje.
Ovaj prijedlog dogovoren na sastanku predstavnika Agencije za privatizaciju FBiH, resornog ministarstva, “Preventa”, te Uprave i Sindikata KTK-a trebalo bi da bude danas na dnevnom redu sjednice Vlade FBiH.
Po ovom dogovoru, KTK bi potpisao sporazum sa Zavodom PIO/MIO FBiH o plaćanju duga, čime će se steći uslovi za uvezivanje staža oko 1.200 radnika.
Takođe, razliku od oko 3,6 miliona KM između cijene koju je za fabrike ponudio “Prevent” i one najniže koju je odredio Nadzorni odbor KTK-a nadomjestiće Vlada FBiH, te Agencija za privatizaciju FBiH prodajom nekretnina KTK-a koje nisu u funkciji proizvodnje.
“‘Prevent’ nudi bankovnu garanciju da se imovina KTK-a oslobodi tereta, što je u skladu s propisima. Garancija je na deset do 11 miliona KM, a tolike su otprilike i obaveze za PIO. KTK treba da napravi sporazum o plaćanju duga na 74 rate, kako bi svim radnicima od rata naovamo bio uvezan staž. KTK bi otplaćivao rate i dobio novac od prodaje fabrika”, kazao je Enes Ganić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH.
Istakao je da je “Prevent” za fabriku krupne kože i krzna, te fabriku obuće ponudio 8,6 miliona KM, dok je minimalna cijena 12,2 miliona KM.
“Eventualnu razliku u cijeni, ako ne bude tih 8,6 miliona KM bilo dovoljno za staž, nadomiriće Vlada i Agencija. Vlada bi obezbijedila 1,5 milion KM, Agencija ostatak prodajom imovine KTK-a u Mostaru, Bihaću i Orašju koja je nekada služila za otkup, a sada je napuštena”, dodao je Ganić.
Na pitanje, je li ovo ustupak “Preventu”, odgovorio je da je iz Sindikata KTK-a bio vapaj da je na pomolu propast fabrike ako to ne bude urađeno s obzirom na recesiju i zaoštrene uslove poslovanja.
“‘Prevent’ bi preuzeo 456 radnika te dvije fabirke, svim radnicima bi bio uvezan staž, a veći dio od ukupnog broja radnika KTK-a bi otišao u penziju. Ostale bi fabrike kože, konfekcije, galanterije, gdje ne bi bilo obaveza za PIO, bio bi manji broj radnika i tako bi iščišćena fabrika mogla da bude privatizovana”, dodao je Ganić.
Suad Šahinović, predsjednik Nadzornog odbora KTK-a, tvrdi da je stav NO da budu obezbijeđeni uslovi za uvezivanje staža, ali ne može komentarisati prijedlog, jer ne zna detalje, te da će NO zauzeti stav o njemu kada im bude na stolu. Izjave predsjednika sindikata KTK-a Ramiza Omanovića, ministra industrije FBiH Vahida Heće i direktora KTK-a Senada Bilalovića nismo uspjeli dobiti. Inače, procijenjena vrijednost ove dvije fabrike KTK-a je 44,7 miliona KM.Nezavisne novine