BANJALUKA, Sve vrste brašna u RS od juče su pojeftinile između tri i četiri feninga po kilogramu, međutim, pekari poručuju da osnova za smanjenje cijena hljeba nema.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, precizirao je da brašno tip 500 po kilogramu košta 0,48 maraka, a do sada je njegova cijena iznosila 0,52 KM.
“Ostale vrste brašna, tip 850 košta 0,43 KM, tip 400 košta 0,60 KM, a pšenične mekinje koštaju 0,18 maraka”, naveo je Kos.
On je kazao da je do pojeftinjenja došlo jer je pšenica pojeftinila i u Srbiji i u Mađarskoj, odakle se najviše i uvozi i da sada košta manje od 0,30 maraka po kilogramu, a koštala je i više od 0,40 KM.
“Ako budu dobre vremenske prilike, to će značiti da možemo očekivati dobru žetvu i stvaranje velikih zaliha, pa je u skladu s tim moguće da dođe i do dodatnog pojeftinjenja i pšenice i brašna. Mi se moramo prilagođavati tržištu”, kazao je Kos.
On je kazao da je cijena pšenice po toni sa 190 evra, koliko je koštala za prošlu žetvu, pala na 110 evra i da je vrlo moguće da će za sljedeću žetvu pasti ispod 100 evra.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, kazao je da pojeftinjenje brašna od četiri feninga po kilogramu nije dovoljno da bi došlo do smanjenja cijena hljeba.
“Brašno bi trebalo da pojeftini 10 feninga po kilogramu da bi došlo do smanjenja cijene hljeba za pet feninga”, kazao je Trivić.
On je naveo da se cijene hljeba u Banjaluci kreću između 0,90 i 1,1 maraka po vekni.
Njego Zagorac, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina, kazao je da nema realne osnove za smanjenje cijene hljeba, jer ta cijena ne zavisi samo od brašna.
“Samo kvasac je poskupio za 0,25 feninga, da ne spominjem to što nam duguju preko 50.000 maraka, što plaćamo PDV i sve ostalo”, naveo je Zagorac.
On je kazao da su pojeftinjenja brašna “vještačka” i da brašno koje njegova pekara nabavlja ima nepromijenjenu cijenu i košta 0,52 maraka po kilogramu.
“To brašno koje je pojeftinilo je nekvalitetno, a pravo kvalitetno brašno ima istu cijenu”, kazao je Zagorac.