BEOGRAD, Zapadni Balkan je u goroj situaciji od zemalja EU u pogledu svjetske ekonomske krize, jer u EU postoje fondovi iz kojih se može intervenisati, rekao je danas Mihael Erke iz Fondacije “Fridrih Ebert” u uvodnom izlaganju na međunarodnoj konferenciji u Beogradu “Socijalni dijalog – upravljanje krizom od strane socijalnih partnera”.
On je naveo da se u zapadnom Balkanu 90 odsto stranih banaka nalazi u kolapsu, da su davani jeftini krediti, a da se nije provjeravala mogućnost njihove otplate, da su domaće valute precijenjene u odnosu na evro, a posljedice su da više nisu dostupni krediti koji će nadomjestiti ekonomsku neefikasnost.
Erke je rekao da je jedna od posljedica i to što će gastarbajteri sa ovog prostora koji su u inostranstvo otišli poslije 1990. godine smanjiti iznos doznaka koje šalju svojima na području zapadnog Balkana, jer će i njihova egzistencija biti ugrožena u zemljama gdje sada rade.
On je zaključio da izlaz iz krize jeste u porastu izvoza, ali da primjer Mađarske govori da to nije dovoljno nego da treba da dođe do podjele na modernu privredu i staromodna preduzeća.
Za okruglim stolom poslodavaca o viđenju krize i ekonomije i načinu rješavanja predsejdnik Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović naglasio je da ne smije da stane sa reformama i upozorio da je u januaru i februaru u Srbiji blokirano više od 50 odsto računa preduzeća.