PODGORICA, Arbitražni postupak u Frankfurtu, koji je pokrenula ruska Centralno evropska aluminijska kompanija (CEAC) protiv Vlade Crne Gore biće nastavljen u slučaju uvođenja stečaja u podgorički Kombinat aluminijuma (KAP) ili nacionalizacije te fabrike, rekao je izvršni direktor KAP-a Vjačeslav Krilov.
On je istakao da bi iznos tužbe čak mogao biti i uvećan, jer bi gubici većinskog vlasnika u tom slučaju znatno narasli.
“Kako je iz Vlade najavljen nastavak pregovora u toku ove sedmice, spremni smo za nastavak pregovora, ali je činjenica da pregovore o mjerama i paketu pomoći KAP-u, ne olakšava stav koji nije vezan sa temom pregovora. Kao što je ranije i rečeno, rješenje za pitanje tužbe bi se moglo naći u drugoj fazi pregovora i naše je mišljenje da ovo pitanje mora biti uklopljeno sa setom dugoročnih mjera za opstanak KAP-a”, rekao je Krilov za “Vijesti”.
Većinski vlasnik KAP-a, ruska Centralno evropska aluminijska kompanija (CEAC), pokrenula je arbitražni postupak u Frankfurtu protiv Vlade Crne Gore i njenih fondova, zbog navodno pogrešno utvrđenih činjenica u postupku prodaje KAP-a i Rudnika boksita.
Tužbenim zahtjevom pred njemačkim pravosuđem, CEAC je prošle godine zatražio odštetu od oko 330 miliona evra. Upravo tužba CEAC-a glavni je kamen spoticanja oko sporazuma sa Vladom koji bi omogućio preživljavanje KAP-a sa ruskim vlasnikom u narednim mjesecima.
Uvođenje stečaja, kako je prije nekoliko dana rekao crnogorski predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić, ukida mogućnost spora pred međunarodnom arbitražom i dovodi državu, kao bivše vlasnike KAP-a, u bolju poziciju i u nadležnost crnogorskog pravnog sistema i suda. Rusi, međutim, ne misle tako.