BEČ, Rusija, jedan od vodećih izvoznika nafte, predložila je danas listu mjera u cilju povećanja cijena nafte, pozivajući na manju proizvodnju.
Zamjenik premijera Igor Sečin iznio je više ideja ministrima nafte na sastanku Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) uoči njihovog sastanka u Beču.
“Pratimo rad OPEK-a i naše kompanije će učestvovati u eventualnom smanjenju proizvodnje. Količina smanjenja zavisiće od situacije na tržištu”, rekao je Sečin novinarima.
Sečin je rekao da je proizvodnja nafte u Rusiji u januaru i februaru pala za 1,9 odsto ili 1,5 miliona tona, u odnosu na isti period prošle godine.
Iako je Sečin rekao da je Rusija već pomogla OPEK-u da smanji proizvodnju ove godine, analitičari kažu da je ruska proizvodnja opala zbog nedostatka investicija u infrastrukturu, a ne zbog namjerne politike.
OPEK je najavio smanjenje proizvodnje na 4,2 miliona barela dnevno. Ova mjera pomogla je da se stabilizuju cijene nafte iznad 40 dolara po baleru nakon rekordnih 100 dolara koliko je bilo u julu 2008.
Ministri će u Beču pokušati dogovoriti dalja smanjenja proizvodnje ili primorati članice da se striktno pridržavaju trenutnih kvota.
Osim manje proizvodnje OPEK-a i zemalja koje nisu članice te organizacije u pokušaju da se podigne cijena nafte Sečin je istakao i tehničke mjere.
Tehničke mjere uključuju dugoročne ugovore snabdijevanja, sofisticiranije repere kao i bolje veće naftne inventare u zemljama proizvođačima.
“Situacija u globalnoj ekonomiji prisiljava zemlje proizvođače nafte da djeluju zajedno ne samo na smanjenju proizvodnje. Rizik od daljeg pada cijena nafte i dalje je visok”, rekao je Sečin.
On je ponovio plan organizovanja skupa proizvođača nafte u Moskvi krajem godine.
Rusko ministarstvo energije i OPEK treba da potpišu memorandum o razumijevanju, rekao je Sečin ,dodajući da bi Rusija mogla poslati stalnog predstavnika u sekretarijat OPEK-a u Beču.
Sečn je na čelu ruske delegacije u kojoj je i ministar energije Sergej Šmatko.
Rusija redovno učestvuje na sastancima OPEK-a kao posmatrač zajedno sa drugim proizvođačima izvan grupe.
Veća koordinacija među proizvođačima može izazvati zabrinutost među zemljama potrošačima, posebno zemljama u Evropi koje su pogođene ruskim prekidom isporuka gasa prošle godine.
Rusija je najveći proizvođač sirove nafte, nije članica OPEK-a, i odmah je na drugom mjestu nakon glavnog izvoznika Saudijske Arabije.