VAŠINGTON, Ključ za obnovu globalne ekonomije, koja trpi udar najgore recesije od Drugog svjetskog rata, je definisanje uzroka krize i šta je to što je “krenulo po zlu”, navodi se u studiji Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
“Glavni neuspjeh bio je nesposobnost da se uvidi prijetnja koja se pomaljala na tržištu nekretnina. Ekonomisti su se fokusirali samo na svoj dio slagalice, previđajući problem u cjelini”, kaže Reza Mogadam, šef odjeljenja MMF-a za strategiju i politiku.
U analizi MMF-a ističu se tri različita nivoa neuspjeha.
Finansijski regulatori nisu “opremljeni” da vide koncentracije rizika i loše podsticaje iza “finansijskog buma”. Niti tržišna disciplina, niti regulacija nisu mogli da suzbiju rizike ubrzane inovacije i povećana zaduženja koja su godinama nagomilavala.
Ekonomisti nisu uzeli u razmatranje rastuće makroekonomske neuravnoteženosti koje su doprinijele nagomilavanju sistemskih rizika u finansijskom sistemu na tržištu nekretnina.
Centralne banke fokusirale su se isključivo na inflaciju, a ne na rizike povezane sa visokim cijenama aktive i rastućim zaduženjima.
Finansijski supervizori često su bili preokupirani formalnim bankarskim sektorom, a ne rizicima koji su se nagomilavali u finansijskom sistemu.
Međunarodne finansijske institucije nisu uspješno sarađivale na međunarodnom nivou što je povećalo nesposobnost da se uvide rastući zajednički problemi i globalna povezanost.
Za posljednjih 10 godina finansijski sistem masovno se širio i stvorio nove instrumente koji su djelovali kao da nude više uz manji rizik.
To je ohrabreno opštim vjerovanjem u blagu regulaciju baziranu na pretpostavci da će disciplina finansijskog tržišta iskorijeniti nesmotreno ponašanje i da finansijska inovacija raznosi, a ne koncentriše rizik.
Obje pretpostavkle ispostavile su se pogrešne, a rezultat je bio stvaranje tzv. mjehura cijena aktive, posebno na tržištu nekretnina, i nagomilavanje rizika unutar i van formalnog bankarskog sistema.
“Parametar regulacije mora biti proširen da obuhvati sistemske institucije i tržišta koja djeluju van radara regulatora i supervizora”, kaže Haime Karuana, šef odjeljenja MMF-a za monetarna i pitanja i tržište kapitala.
On je dodao da MMF predlaže veću transparentnost za dobijanje dovoljno informacija za supervizore, koja će pomoći da se odrede institucije koje su dovoljno povezane da stvore sistemski rizik.
Kao jedno od rješenja MMF navodi da treba pojačati tržišnu disciplinu i uvesti rane pokazatelje krize, kao i osmisliti bolje aranžmane za podjelu gubitka.