SARAJEVO/ BANJALUKA, Blizu 5.000 osoba u Republici Srpskoj u posljednja tri mjeseca ostalo je bez posla, potvrđeno je u Zavodu za zapošljavanje RS.
Većina ovih radnika, po objašnjenjima poslodavaca, bila je tehnološki višak, ili je firma otišla u stečaj ili u potpunosti obustavila rad.
“U decembru prošle godine na evidenciji je bila 1.451 osoba koja je ostala bez posla, što je bilo oko 30 odsto od ukupnog broja novoprijavljenih nezaposlenih osoba. Već u januaru ove godine na evidenciju su se prijavile 1.733 osobe koje su ostale bez posla. U prošlom mjesecu 1.604 osobe su se prijavile na biro zbog prekida radnog odnosa”, podaci su Zavoda za zapošljavanje RS.
Objašnjavaju kako je u 2008. godini zabilježeno povećanje broja ljudi koji su bez posla ostali zbog razloga koji imaju veze s ekonomskom krizom.
Osobe koje ostanu bez posla imaju pravo na novčanu naknadu. U 2008. godini za novčanu naknadu isplaćeno je oko 14 miliona KM, što je za oko milion KM više nego u 2007. godini.
Prema procjenama ovog zavoda, za isplatu novčanih naknada nezaposlenim osobama u RS sada je potrebno obezbijediti 11,5 miliona KM.
“Imajući u vidu povećanje broja osoba koje će u narednom periodu ostati bez posla, očekujemo da će sa Ministarstvom rada i boračko-invalidske zaštite RS biti obezbijeđen novac za naknade za eventualno povećanje nezaposlenih osoba”, istakli su u Zavodu za zapošljavanje RS.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da je prema podacima kojima oni raspolažu, od posljedica svjetske ekonomske krize otpušteno oko 625 radnika, većinom iz metalske industrije.
“Otpušteno je 300 radnika iz Rudnika Sase iz Srebrenice, 30 radnika firme ‘Jelšingrad livar – livnica čelika’ Banjaluka, 245 radnika firme ‘Birač’ Zvornik i između 30 i 50 radnika iz tekstilne industrije”, navela je Mišićeva.
Ona je dodala da ova kriza ne smije i ne može da se lomi preko radnika jer oni nemaju više čega da se odreknu, ali Vlada RS i poslodavci mogu.
“Sredstva od 160 miliona maraka, koja je Vlada RS najavila kao štednju od 10 odsto u ministarstvima, moraju da se raspodjele za zbrinjavanje onih koji će u ovom procesu ostati bez ikakvih primanja i na zaduženja građana, koja u BiH ukupno iznose 6,7 milijardi maraka”, navela je Mišićeva.
Mile Ribić, potpredsjednik Saveza sindikata radnika za privredu RS, kazao je da je RS i prije svjetske krize bila u krizi i da je plata u većini privrednih grana bila ispod 500 maraka.
“U nekim djelatnostima tek sada počinje sezona, pa je teško govoriti o otpuštanju radnika. Tek će se u aprilu vidjeti da li su obezbijeđeni poslovi i da li će biti viška radnika”, kazao je Ribić.
On je naveo da će najprije bez posla ostati radnici koji su imali ugovor na određeno vrijeme, tako da se oni neće nigdje ni evidentirati kao viškovi.Nezavisne novine