BANJALUKA, Za prva dva mjeseca ove godine prihodi FBiH su manji nego prošle godine i manji od plana, zbog čega bi Ministarstvo finansija Parlamentu moglo ponuditi i dva rebalansa, najavio je Vjekoslav Bevanda, ministar finansija FBiH.
Kakav je priliv prihoda FBiH u februaru?
BEVANDA: Lošiji u odnosu na prošlu godinu za 4,4 miliona KM. Ukupan prihod je 75 miliona KM, a to znači da je ispod prošlogodišnjeg i ispod plana i da će kašnjenje kod plaćanja biti još veće. Razmišljamo i o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda, ali i kantoni imaju problema, kod njih je situacija izuzetno teška.
Kako je došlo do ovakve situacije?
BEVANDA: Prihodi padaju, a razlog je ekonomska kriza, koja je tu već godinu dana, ali evo, mi ćemo je otkriti za koji mjesec. Tu su i nespremnost za suočavanje s realnim potrebama, glomazna administracija i neselektivnost kod donošenja zakona.
Da li su smanjenja davanja za invalide dobar prvi korak u provođenju štednje?
BEVANDA: Ne može se govoriti o prvom, drugom ili trećem i ko zna kojem koraku. Možda bi bolje bilo da smo išli s paketom svih reformi, jer bi onda bila drugačija percepcija. Ako govorimo o invalidima, kod nas u FBiH ih je 130.000, u RS 6.000, a u cijeloj Hrvatskoj 32.000. To znači da se nešto mora raditi. Ne znam da li je dobro da je ovo bio prvi korak, ali je činjenica da je kolega Jelečević to napravio, ali da trebaju i ostali. On je za invalide slijedio princip raspoloživih količina novca, a imamo ministre koji, dok invalidi prosvjeduju, najavljuju da će se boriti za povećanje naknda.
Slično je stanje i u boračko-invalidskoj zaštiti.
BEVANDA: Rekao sam da i drugi moraju napraviti korake.
Hoće li biti smanjenja davanja za boračku populaciju?
BEVANDA: Prvo se treba opredijeliti šta će se finansirati. Fiskalni kapacitet FBiH je ograničen i ne može se preko tog iznosa. Svaki dan slušam stručnjake koji govore šta treba napraviti, ali fiskalni kapacitet je ograničen. Za koga će biti više ili manje treba da odluče Vlada i Parlament. Sve treba izvući ispod tepiha i staviti na sto.
Šta znači “izvući ispod tepiha”?
BEVANDA: Novca ima koliko ima i to treba shvatiti. Druga je stvar šta treba finansirati: projekte koji će stvarati nove pare ili nešto drugo. Nama svi nude novac, ali nema više onog “daj mi para”, nego novac mora pratiti projekat i namjenu. Novac nude EBRD, IBRD, Svjetska banka, ali nude za ono što treba poticati, poput malog poduzetništva. Zato je meni žao što od Parlamenta nismo dobili potporu da idemo u proračun koji će biti štednja i poticaji onog što vodi otvaranju novih radnih mjesta i stvaranju novih vrijednosti.
Vi ste prvi iz Vlade FBiH koji je javno progovorio o teškom stanju u Zavodu PIO/MIO?
BEVANDA: Da, i neki su me napali što sam se sreo s ljudima iz Zavoda, ali mislim da je to politiziranje. Menadžment je tražio da ih primim i ja sam to uradio da bih ih pitao kako to da im prihodi rastu za 20 posto, a oni nemaju para za mirovine. Rekli su mi da je to zbog beneficiranih penzija. Mislim da je osnovna funkcija Fonda da prikuplja doprinose i da isplaćuje penzije ljudima koji su ih stekli u skladu sa zakonom, koji su radili 40 godina i nije u redu da njihovu mirovinu i starost sada neko ugrozi.
Premijer FBiH kaže da Zavod treba da obračuna koliki dio penzija osobama penzionisanim u skladu s uredbama o povoljnijem umirovljenju pripada u skladu s prikupljenim stažom, pa da Vlada plati razliku.
BEVANDA: Pa ne bi oni mogli otići u penziju s pet godina radnog staža. To sve čarobnjaci smišljaju, ali možda bi Radovan Vignjević to mogao objasniti.
Kako ćete izmiriti dug prema Zavodu?
BEVANDA: Kada budemo sanirali ostala dugovanja iz prošle godine. A za ovu godinu nemamo para i ne znam šta će čarobnjaci smisliti.
U kojoj fazi su pregovori s komercijalnim bankama o kreditu?
BEVANDA: Pa nije sve na komercijalnim bankama, nego vodimo aktivnosti na nekoliko kolosjeka. Prvi je da smo u ponedjeljak potpisali protokol s Vladom RS o raspodjeli sredstava od sukcesije i deblokirali taj novac i zlato, pa FBiH sada ima na raspolaganju 110 miliona KM, kojima ćemo isfinancirati dio obaveza iz prošle godine. Drugi dio je kombinacija komercijalnih banaka i ino-izvora, ali zasad treba da budemo diskretni da nešto ne bismo pokvarili. Završili smo razgovore s komercijalnim bankama, koje su nam dale zajedničku ponudu, i sada pravimo bajpas da dobijemo novac od njih i da dalje tražimo dodatni novac iz ino-izvora.
Parlament Vas je obavezao da do aprila ponudite rebalans?
BEVANDA: Vjerovatno ćemo ići u dva koraka. Prvi bi bio povećanje prihoda kroz sredstva od sukcesije i pokriće obaveza iz prošle godine, a onda bismo išli u drugi korak, kojim bismo uveli novac od komercijalnih banaka, ali i značajno smanjili prihode.
Vi ste jedini član Vlade FBiH koji je ostao na stolici kada su invalidi upali u salu i prekinuli sjednicu Parlamenta FBiH.
BEVANDA: Ja i Safet Omerović smo zakasnili da izađemo! Šalim se. Prvo, nisam mogao vjerovati da će se to desti, a drugo, ne mogu sebi dozvoliti da me neko naganja po hodniku. Ni pred kim i nizašto se ne osjećam krivim. Ja sam ministar finansija FBiH. Sve drugo mi se može napakovati, a znam da je to u toku.
Razlike između FBiH i RS
Zašto je toliko različita finansijska situacija u RS i FBiH?
BEVANDA: Od sredstava koje FBiH dobije s jedinstvenog računa BiH, 19 posto dolazi u proračun FBiH, a od onog što uprihoduje RS 73 posto odlazi u njen proračun. Tu su pravovremena prodaja “Telekoma” i rad Razvojne banke. Koncept Razvojne banke RS je pametniji od ovog u FBiH, ali to je bilo pitanje izbora. Naš zakon je bio bolji, ali ga je Parlament izmijenio. Mi donesemo zakon i kažemo da ona raspolaže s 500 miliona KM, a u proračunu ne ostavimo ni 10 miliona KM za to. Ona je i jednostavniji sustav, lakše i brže se donose odluke i nikada se ne desi da bude oboreno ono što ministar finansija predloži, a u FBiH nije tako.
Kakva su Vaša saznanja o radu Razvojne banke FBiH?
BEVANDA: Prema dostupnim podacima, ova banka je u odnosu na ranije mnogo bolja, kao nebo i zemlja. Nezavisne novine