SKOPLJE, Skopski list Dnevnik pokrenuo je javnu debatu da li Makedonija treba da uvede evro ili da nastavi da koristi nacionalnu valutu denar. List navodi da bi za makedonske izvoznike bilo bolje da se uvede evro, ne samo zbog aktuelne ekonomske krize, nego i zbog moguće devalvacije denara.
Eksperti su podjeljeni po tom pitanju i pozivaju se na preporuke Evropske monetrane unije da zemlje ne mjenjaju valutu ukoliko nisu za to spremne, a to se naročito odnosi na zemlje članice ili kandidate za članstvo u EU poput Makedonije.
Stav Narodne banke Makedonije (NBRM) je da je jednostrano uvođenje evra pogrešan korak, jer ne bi bilo samostalnosti u sektoru monetarne politike što bi stvorilo više problema nego beneficija.
“Evro je povoljan za makedonske izvoznike koji su orijentisani ka evropskom tržištu. NBRM čuva devizne rezerve u dolarima što pri promjeni valuta iziskuje dodatne troškove”, navodi Ilija Gečev, menadžer jedne od najvećih izvoznih kompanija u zemlji.
Profesor Ekonomskog fakulteta Mihail Petkovski smatra da je pozitivna strana uvođenja evra veća predvidljivost i sigurnost transakcija, a smanjio bi se rizik za preduzeća zbog devalvacije denara, dok je loša strana gubitak monetarne samostalnosti.
Rasprava o zamjeni denara za evro otvorena je nakon što je nedavno EU odbila zahtjev Bugarske, Estonije, Litvanije i Letonije za promjenu nacionalne valute u evro. Obrazloženje EU je da ove zemlje imaju fiksni kurs i prelazak na evro nije najbolje rješenje u uslovima “isključivo teške finansijske i ekonomske krize”.