TREBINJE, Vlada Republike Srpske predložila je trebinjskom tekstilnom preduzeću “Novoteks” da s ciljem ozdravljenja proizvodnje i zadržavanja broja zaposlenih radnika izvrši reprogram nagomilanih poreskih obaveza ili konverziju svih potraživanja u akcije, čime bi Vlada Srpske postala većinski vlasnik tog preduzeća.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je danas nakon sastanka sa sindikatom i menadžmentom “Novoteksa” da to preduzeće ima oko 15 do 16 miliona poreskih obaveza i oko dva i po miliona KM kredita.
“Jedan od prijedloga Vlade RS je da sve obaveze ovog preduzeća do 31. decembra 2007. godine reprogramiramo na maksimalan period za poreze do petnaest godina, a za doprinose osam godina uz grejs period od dvije godine, koliko bi mirovale i glavnica i kamata”, istakao je Džombić.
On je dodao da bi se odložila i naplata poreza i doprinosa za 2008. godinu do 30. juna ove godine uz mogućnost produženja do kraja godine, dok bi kredit bio reprogramiran uz maksimalno mogući rok i uz grejs period od dvije godine.
“Druga ponuda bi imala dugoročni karakter, jer smo spremni da izvršimo konverziju svih svojih potraživanja u akcije preduzeća, koje sada ima 10 miliona kapitala, a naša potraživanja su oko 19 miliona KM”, rekao je Džombić i dodao da bi u tom slučaju Vlada RS bila većinski vlasnik “Novoteksa”.
On je istakao da namjera Vlade RS nije da otima privatni kapital od nekoga ko je privatizovao “Novoteks”, već da se to radi s ciljem trajnog restrukturisanja preduzeća i poboljšanja njegovog statusa.
“Ukoliko akcionari nisu spremni na takvu varijantu, u svakom slučaju uradićemo reprogram”, naveo je Džombić.
Govoreći o problemima u “Svislajon industriji alata Trebinje”, Džombić je rekao da ta firma, prema informacijama dobijenim od većinskog akcionara i menadžmenta, na mjesečnom nivou pravi gubitke od oko milion maraka, te da to dovodi u pitanje održivost plasmana proizvoda.
“Postoje ideje o izmjeni programa privatizacije”, naveo je Džombić i dodao da bi prvi korak bio da većinski akcionari i menadžment naprave zahtjev prema Savjetu za privatizaciju za izmjenu programa privatizacije.
“Ako se dobije zeleno svjetlo zahtjev bi išao na sjednicu Vlade nakon čega bi bio zaključen aneks ugovora”, naglasio je Džombić.
On je rekao da će se razmatrati sve opcije “kako bi se zadržali zaposleni u toj firmi, što je prioritet Vlade RS”.
Džombić je nakon posjete opštini Ljubinje istakao da je iz te opštine upućen zahtjev da se preko Investiciono razvojne banke pokuša osmisliti kreditna linija za podsticaj peradarstva, kao glavnog potencijala te opštine, dok je u Berkovićima kao glavni potencijal predstavljeno voćarstvo.
“Mi smo već napravili određene kreditne linije, gdje ćemo izbaciti potrebu vlastitog učešća, a uvešćemo garantni fond putem koga ćemo garantovati 50 odsto naplate potraživanja po ovim kreditnim linijama kako bi otvorili mogućnost da sitnija gazdinstva i poljoprivredni proizvođači dođu brže do kreditnih sredstava”, istakao je Džombić.