LONDON, Uprkos nastojanju da zaustave protekcionizam u EU, lideri evropskog bloka su na vanrednom samitu u Briselu ostali duboko podjeljeni o tome na koji način odgovoriti na finansijsku krizu koja je zahvatila Evropu, piše britanski dnevnik “Gardijan”.
List u prvi plan stavlja izjavu mađarskog premijera Ferenca Đurčanja da je EU suočena sa opasnošću od stvaranja nove “gvozdene zavijese”, ali ovog puta između njenih bogatih i siromašnih članica.
Đurčanj je upozorio da bi milioni građana istočne Evrope mogli da pohrle na bogatiji Zapad u potrazi za poslom ako pomoć izostane.
List ističe da je francuski predsjednik Nikola Sarkozi ostao pri ranije kritikovanim mjerama za spas francuske automobilske industrije, ujedno oštro napadajući način na koji je britanska vlada ogromnim sredstvima spasavala svoje banke.
Njemački kancelar Angela Merkel nije prihvatila ideju o bržem ulasku članica u evrozonu, kao načinu za spas od krize.
Analitičari ističu da je jučerašnji samit obilježilo odbijanje EU da, na poziv Mađarske, finansijski pritekne u pomoć pogođenim istočnoevropskim članicama.
“Iako je okončan složnim stavom učesnika da je očuvanje zajedničkog tržišta jedan od puteva iz krize, samit je pokazao da nacionalni prioriteti, ipak odnose prevagu, a to u opasnost dovodi ključna evropska dostignuća u posljednje tri decenije – jedinstveno tržište, jedinstvenu valutu i ujedinjenje kontinenta nakon pada Berlinskog zida”, ocijenjuje “Gardijan”.