BRISEL, Unutar EU evidentan je manjak entuzijazma za proširenje na balkanske države zbog globalne ekonomske krize, saopštilo je predsjedništvo bloka.
EU je optimističo najavljivala članstvo u bloku za zemlje širom Balkana, međutim novo raspoloženje se vidi dok recesija nagriza Evropu.
“U vrijeme ekonomske krize ljudi su oprezniji”, rekao je češki Ministar inostranih poslova Karel Švarcenberg, čija je zemlja predsjedavajući EU, osvrćući se na planove proširenja na zemlje kao što su Crna Gora i Srbija.
Ministri inostranih poslova nisu se saglasili u ponedjeljak da Evropska komisija počne razmatranje aplikacije Crne Gore za članstvo u bloku.
Početak procesa razmatranja aplikacije, koju je Crna Gora podnijela u decembru prošle godine, obično se vidi kao tehnički korak i nije garancija da će zemlja početi pristupni proces kao ni za eventualno članstvo.
Nekoliko zemalja EU nisu željele da daju “zeleno svjetlo”, kažu diplomate, dodajući da su Njemačka i Holandija imale određene rezerve.
“U istoriji EU bilo je momenata kada se svaka aplikacija primala sa velikim iščekivanjem, ali sada postoji određeni skepticizam u bloku, a Crna Gora jednostavno sada nije imala sreće u tom pogledu”, rekao je Švarcenberg na konferenciji za novinare nakon razgovora sa albanskim ministrom inostranih poslova Lulzimom Bašom.
On je istakao da Češka, kao predsjedavajući EU, snažno podržava otvaranje bloka prema zemljama zapadnog Balkana i nastaviće da ulaže napore u tom pravcu sa svojim evropskim partnerima.
Albanski ministar inostranih poslova Lulzim Baša ponovio je da se njegova zemlja priprema za članstvo u EU, ali nije želio da kaže kada će ispuniti aplikaciju.
Očekuje se da će aplikacija Crne Gore ohrabriti njene balkanske susjede kao što su Albanija i Srbija da narednih mjeseci i sami učine to isto.
Hrvatska je počela pristupne razgovore 2005. godine, ali sada je došlo do određenih zastoja zbog graničnog spora sa Slovenijom.
Makedonija, koja se spori sa Grčkom u vezi svog imena, zvaničan je kandidat od 2005. godine. Srbija mora da poboljša saradnju sa Haškim tribunalom kako bi dobila status zemlje kandidata.