BRISEL, Restrukturiranje i privatizacija preduzeća u Srbiji moraju biti prvi na dnevnom redu, kako bi se smanjilo rasipanje subvencija davanjem sredstava propalim preduzećima i povećali prihodi od privatizacije, navedeno je u izvještaju Evropske komisije (EK) u Briselu.
Prema ocjeni EK, dosadašnji trend u javnim finansijama Srbije je neodrživ i može dovesti do ugrožavanja budućih izgleda ekonomskog rasta. Zato je imperativ da srpske vlasti brzo promjene kurs i preduzmu mjere kojima će se preokrenuti značajno povećanje zarada u javnom sektoru i penzija iz prethodnih godina, navedeno je u izvještaju EK u koji je Emportal imao uvid.
Kretanja generalnih javnih finansija u Srbiji bila su veoma negativna u januaru 2009. godine, ocjenjuje se u izvještaju.
Na strani prihoda, usporena međunarodna trgovinska razmjena doprinjela je značajnom padu prihoda vezanih za PDV, akcize i carine u odnosu na isti period 2008. godine, a samo su lični prihodi zabilježili blago povećanje.
U realnim iznosima, smanjenje prihoda bilo je još izraženije, s obzirom da je rast cijena na malo u decembru 2008. iznosio 8,6 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Nasuprot tome, rashodi su u tom periodu nastavili da rastu, kako nominalno tako i u realno, a konkretno, transferi Fondu za socijalno osiguranje iz koga se isplaćuju penzije “povećali su se za zapanjujućih 62 odsto u odnosu na januar 2008. godine.
U isto vrijeme, kapitalni rashodi smanjeni su u januaru za 17,1 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Međutim, viši tekući troškovi, posebno u kategorijama kojima su zakonom garantovana prava, stvaraju dugoročni problem za javne finansije, s obzirom da ograničavaju obim buduće uštede i smanjuju fiskalnu fleksibilnost.
Rezultat je da samo kapitalni rashodi mogu da se smanje kako bi se ostvarila fiskalna ušteda, ocijenjuju analitičari u EK. Ovo, pak, može dovesti do ugrožavanja dugoročnog potencijala rasta srpske privrede.
Preliminarni podaci za 2008. godinu pokazuju da su kapitalni rashodi smanjeni na 3,9 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), a u isto vrijeme, tekući rashodi su virtuelno ostali nepromenjeni (39,8 odsto BDP-a), dok su rashodi za zarade i penzije porasli na 10,7 odsto, odnosno 12,9 odsto BDP-a.
Osim toga, a to se još nije potpuno reflektovalo u preliminarnim podacima, zarade u javnom sektoru su još povećane tokom 2008. godine, a penzije su uvećane za nevjerovatnih 10 odsto u novembru, nakon redovnog povećanja od 4,13 odsto.
Budžet za 2009. godinu predviđa dodatno povećanje zarada u generalnom vladinom sektoru za odsto, podseća se u izvještaju EK, koji je prenio Emportal.