BANJALUKA, SARAJEVO, BiH bi uskoro mogla uvesti pune carine na uvoz mlijeka i mlječnih proizvoda, mesa i mesnih prerađevina, te konzerviranog voća i povrća, iz Srbije i Hrvatske, ako Dom naroda parlamenta BiH usvoji Prijedlog zakona o zaštiti domaće proizvodnje koji se nalazi u proceduri.
Na taj način, biće zaštićena cijela paleta osnovnih poljoprivrednih proizvoda od prekomjernog uvoza iz susjednih zemalja, smatra Jerko Ivanković Lijanović, predsjedavajući Grupe za poljoprivredu BiH, koja je predložila ovaj zakon. Takođe, kaže on, prijedlog zakona nije u suprotnosti sa sporazumom CEFTA, kojim se BiH obavezala na primjenu bescarinske zone sa susjednim zemljama.
– Jednim članom CEFTA sporazuma precizirano je da zemlje mogu uvesti carine ili druge mjere zaštite, u slučaju prekomjernog uvoza, a BiH sa Srbijom i Hrvatskom ostvaruje visok spoljnotrgovinski deficit, što je dovoljan razlog za usvajanje ovog zakona, a da pritom ne kršimo CEFTA sporazum – kazao je Ivanković Lijanović.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, Milan Lovrić slaže se da CEFTA jednim svojim članom dopušta uvođenje mjera zaštite, u slučaju prekomjernog uvoza koji guši domaću proizvodnju, ali naglašava da domaći zakoni ne smiju mijenjati međunarodne sporazume.
– Ako smo jednom ušli u proces liberalizacije, ne smijemo donositi zakone koji diskredituju našu politiku, i moramo nalaziti druge načine i mjere da smanjimo spoljonotrgovinski defici, odnosno zaštitimo domaće proizvođače – mišljenja je Lovrić.
Navedeni prijedlog zakona u više navrta je bio pred poslanicima Predstavničkog doma, ali je samo jednom dobio potrebnu podršku.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, Vladimir Usorac, nada se da će sada delegati Doma naroda podržati ovaj prijedlog, te da neće podleći različitim trgovačkim lobijima.
– Prijedlog zakona nije suprotan CEFTA sporazumu i njegovim usvajanjem samo ćemo pokazati da imamo državu za čije interese se znamo boriti i moramo – rekao je Usorac.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika BiH, Miro Pejić, takođe smatra da je prijedlog zakona upravo s pravilima CEFTA, koja daje mogućnost kontrole usklađenosti tržišta.
– Postoje primjeri više zemlja koje su primijenile slične mjere kako bi zaštitile domaću proizvodnju, kao što je Crna Gora, koja je uvela takse na uvoz piva. U BiH se diže bespotrebna priča oko toga, jer je isključivi razlog prisustvo jakih trgovačkih lobija u parlamentu BiH, koji rade na štetu građana – istakao je Pejić.
Slavko Jovičič, v.d. predsjedavajućeg Komisije za spoljnu trgovinu i carine u parlamentu BiH, kaže da predlagač zakona nije imao namjeru da krši CEFTA sporazum, već da je to izvjesna inicijalna kapisla Savjetu ministara BiH da što prije pripremi ekonomske mjere koje će popraviti visok spoljnotrgovinski deficit sa susjednim zemljama.
Velik spoljnotrgovinski deficit
Prema statističkim podacima, BiH je u prošloj godini ostvarila spoljnotrgovinski deficit od 9,5 milijardi maraka, od čega se samo 2,5 milijardi maraka odnosi na zemlje susjede, Srbiju i Hrvatsku.