BEOGRAD, Rejting agencija Moody's Srbiju nije svrstala u zemlje s “najranjivijim” bankarskim sektorom u Istočnoj Evropi, saopštila je Narodna banka Srbije.
U saopštenju se navodi da Moody's u najnovijem izvještaju o bankarskom sektoru u istočnoj Evropi “eksplicitno navodi da se istočnoevropske zemlje razlikuju prema stepenu rizika, navodeći najranjivije, među kojima se ne nalazi Srbija”.
Srpska centralna banka je, kako se navodi, saopštenje izdala povodom medijskih navoda da je Mudiz ocijenio da su Rajfajzen banka i neke druge banke koje posluju u Srbiji “ušle u grupu rizičnih banaka”.
“U Izvještaju se pominju bankarske grupe sa najznačajnijim prisustvom u istočnoj Evropi, ali se ne daje procjena rizika bilo koje od njih”, ističe se u saopštenju NBS.
U saopštenju se ističe da “neadekvatno i nestručno” predstavljanje napisa inostrane štampe o finansijskom sektoru može da ugrozi povjerenje u taj sektor.
“Pomenuti izveštaj agencije Mudiz u suštini predstavlja analizu i procenu povezanosti između zapadnoevropskih i istočnoevropskih bankarskih sistema, zatim mehanizama kojima se efekti aktuelne krize prenose sa jednih na druge, u oba smera, kao i njihov mogući uticaj na rejtinge koje ta agencija dodeljuje”, navela je NBS u saopštenju.
“Cjelokupna analiza ne predstavlja ništa posebno novo u odnosu na ono što je već poznato i o čemu se na raznim nivoima razgovara, pokreću različite inicijative i preduzimaju određene mjere”, dodaje se u saopštenju.
“NBS ističe da ne postoji nijedan razlog zbog kojih bi klijenti bilo koje banke koja posluje u Srbiji trebalo da strepe za svoje depozite i sigurnost transakcija”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se ističe da je srpski bankarski sektor uprkos značajnom podizanju štednje u oktobru 2008. ostao visoko likvidan i solventan.