PODGORICA, Crnogorska ekonomija neće biti pod uticajem globalne krize u mjeri koja bi dovela do bankrotstva većeg broja firmi, jer se oporavak svjetske ekonomije očekuje naredne godine, smatraju u Centralnoj banci Crne Gore.
Savjetnik glavnog ekonomiste u Centralnoj banci Zorica Kalezić upozorava kompanije da moraju biti oprezne, jer se bankrotstva dešavaju i u stabilnim poslovnim uslovima.
“U najtežem položaju su `mlađe` firme sa visokim početnim troškovima. One će, zbog smanjenja tražnje, imati dodatni pritisak na poslovanja i krajnji rezultat može biti njihovo zatvaranje u obimu većem nego proteklih godina”, ocijenila je Kalezićeva za podgorički “Pobjedu”.
Ona je rekla da kompanije, koje su u prethodnim godinama prosperiteta obezbijedile rezerve, u ovoj godini mogu poslovati sa gubitkom i dodala da jedna godina gubitka ne predstavlja razlog za bankrot.
Ukoliko se kriza dužničko-povjerilačkih odnosa u Crnoj Gori produbi, rekla je Kalezićeva, u tom slučaju treba razmišljati o eksternom zaduživanju države, kako bi se kroz kreditne linije taj problem riješio.
“Najvažnije pitanje nije ko je najveći dužnik i kome se najviše duguje, već da li oni koji su uzimali zajmove mogu redovno da isplaćuju svoje obaveze. U crnogorskoj ekonomiji trenutno je visok nivo međusobne zaduženosti kompanija, sa tendencijom produbljivanja ovog problema zbog pada likvidnosti u posljednjih par mjeseci”, rekla je ona.
Prema njenom mišljenju, svaka kompanija mora da preuzme odgovornost za svoje dugove i da poslovanje prilagodi novonastaloj situaciji.
Prema podacima Centralne banke Crne Gore, međusobna zaduženost crnogorskih kompanija stalno se povećava, ali nema preciznih podataka kolika je visina dužničko povjerilačkih odnosa, dok su informacije o najvećim dužnicima i onima kojima se najviše duguje poslovna tajna.