BIJELJINA, Predstavištvo Republike Srpske (RS) u Briselu ispunilo je sve registracione procedure predviđene propisima Regije Brisel, koja pri tom nije zahtijevala bilo kakvu saglasnost Ministarstva inostranih poslova (MIP) ili bilo kojeg drugog organa BiH, izjavila je Srni Željka Cvijanović, savjetnik predsjednika Vlade RS za evropske integracije i saradnju sa međunarodnim organizacijama.
Cvijanovićeva je u pisanoj izjavi naglasila da je Regija Brisel izdala odobrenje, odnosno sertifikat Predstavništvu i radnu dozvolu šefu Predstavništva RS.
“Prilikom ispunjavanja ove procedure traženo je da bude dostavljena odgovarajuća dokumentacija entitetskog organa vlasti koji uspostavlja predstavništvo, pri čemu nije zahtijevana bilo kakva saglasnost ili odobrenje MIP-a ili bilo kojeg drugog državnog organa BiH”, objasnila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da rad predstavništva ili kancelarije, koje u inostranstvu uspostavljaju nivoi vlasti niži od državnog, nisu dio diplomatsko-konzularne mreže i njihov rad nije u nadležnosti ministarstava inostranih poslova, što je slučaj i sa predstavništvima RS u odnosu na MIP BiH.
Komentarišući izjavu šefa diplomatije BiH Svena Alkalaja da je prilikom otvaranja Predstavništva RS u Briselu, kako je rekao, zaobiđena procedura predviđena Ustavom i zakonima BiH, Cvijanovićeva je odgovorila da ne vjeruje da će Regija Brisel mijenjati svoja pravila i tradiciju samo zato što se to ne sviđa pojedinim političkim predstavnicima u BiH.
“Ne vjerujem da će Regija Brisel, koja je danas dom skoro 300 predstavništava uspostavljenih od nivoa vlasti nižih od državnog kao što su entiteti, pokrajine, kantoni, regije ili čak lokalne, odnosno opštinske vlasti, a uz njih i asocijacije gradova i optština, poslovni subjekti i slično, mijenjati svoja pravila i tradiciju samo zato što se to ne sviđa pojedinim političkim predstavnicima u BiH”, istakla je Cvijanovićeva.
Govoreći o Alkalajevoj najavi da će, ukoliko Predstavništvo RS u Briselu bude vršilo aktivnosti u okviru Skupštine evropskih regija, obavijestiti ovu instituciju da u BiH nije provedena procedura za otvaranje ovog predstavništva, Cvijanovićeva je naglasila da je prošlog mjeseca to isto radio i bošnjački član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić koji je, kako je navela, u svom saopštenju iznio čak i materijalnu grešku da je RS otvorila svoje predstavništvo pri Vijeću evropskih regija.
“Kako se predstavništva ne otvaraju pri Skupštini evropskih regija, na šta se vjerovatno mislilo, to nije mogla uraditi ni RS. Predstavništva u Briselu otvaraju svi koji su zainteresovani, a to nisu nužno i članice Skupštine evropskih regija, pod uslovom da ispune potrebne procedure, što je RS u potpunosti uradila onako kako su to od nje tražile vlasti Regije Brisel”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da, s druge strane, članice Skupštine evropskih regija samo su dodatno motivisane da to urade, jer im se obezbjeđuju određene pogodnosti u funkcionisanju kroz bolju razmjenu informacija neophodnih za njihov rad u Briselu.
Cvijanovićeva je naglasila da je Alkalaj već delegirao pitanje otvaranja predstavništa RS u Brisleu tokom posljednje posjete svom belgijskom kolegi i dobio upravio takav odgovor.
“Međutim, činjenica da je, što se tiče belgijskih vlasti, procedura sasvim ispoštovana u pogledu otvaranja predstavništva RS, očito nije dovoljna da bi se prekinula praksa osporavanja rada i postojanja ovog Predstavništva”, konstatovala je Cvijanovićeva.
Ona je objasnila da predstavništva koje RS ima u inostranstvu, uključujući i predstavništvo u Briselu, imaju zadatak da doprinose razvoju privredne, tehničke, naučne, kulturne, sportske i bilo koje druge saradnje sa zaintersovanim partnerima u inostranstvu, rade na jačanju imidža i afirmaciji Srpske i promovisanju njenih potreba i interesa kroz kontakte i saradnju sa drugim subjektima.
“Kao dodatak ovakvim uobičajenim aktivnostima, Predstavništvo RS u Briselu, s obzirom na to da se nalazi u centru evropskog političkog života, ima i jedan specifičan zadatak, a to je da doprinese i boljoj informisanosti domaćih institucija i javnosti o svim pitanjima koja su relevantna za proces evropskih integracija, a time i poziciju BiH, uključujući RS, u okviru tog procesa”, istakala je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da je u okviru ove, kako je rekla, programirane drame, na redu, očito, novo osporavanje Predstavništva RS u Brisleu koje sada dolazi od ministra inostranih poslova Svena Alkalaja.
“Sljedećeg mjeseca biće neko drugi, i tako redom. Ovakva osporavanja govore kako o onima od kojih dolaze, tako i o BiH, i sigurno joj neće pomoći na njenom evropskom putu”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna