BEOGRAD, Od dvije milijarde evra, koliko duguju preduzeća u Srbiji čiji su računi blokirani, polovina je dug prema državi, odnosno Poreskoj upravi.
Iako su pojedina preduzeća i po nekoliko godina u blokadi, poreska uprava rjetko kada putem stečaja naplaćuje svoj dug. Na sličan način se ponašaju i banke, koje mnogim klijentima, praktično, “gledaju kroz prste”.
Privreda duguje devet milijardi dinara poreza. Iako je to polovina od ukupnog duga srpske privrede u ovom trenutku, u poreskoj upravi objašnjavaju da to nije zabrinjavajuće.
“To je svega 0,2 posto budžeta Srbije. Izgleda mnogo kada se čuju ti iznosi. Kada prebacimo u relativne iznose to nije mnogo, to je jedna dinamika, to ne možemo da posmatramo statički, jer jednog dana su dužnici jedni, drugoga drugi”, kaže pomoćnik direktora Poreske uprave Zoran Vasić.
U Poreskoj upravi objašnjavaju da je pokretanje stečaja poslednja mogućnost u pokušaju naplate duga. Uglavnom se biraju drugi načini da se naplati potraživanje, pa se čak pribegava i otpisu kamate ili sada zamrzavanju poreza.
Na sličan način se ponašaju i banke kada naplaćuju dugove.
“Trudimo se da to radimo od slučaja do slučaja, uzimajući u obzir finansijsko stanje dužnika, kao što je saradnja sa bankom, procijena banke kako će poslovati sa dužnikom u budućnosti. Jedino ako ne vidimo, da tako kažem, svjetlo na kraju tunela, onda pristupamo mjerama za naplatu, blokadu računa ili eventualno primjenu drugih instrumenata obezbjeđena”, objašnjava Danilo Đurović iz EFG Eurobanke.
U zavisnosti od procijene rizika da će izgubiti svoja potraživanje, banke reaguju određenom mjerom.
“Nama nije u interesu blokada računa neke firme, jer to podrazumijeva da klijent ne može dalje da obavlja svoje poslove. Tako da ukoliko ga blokiramo i naplatimo iz blokade tu jednu ratu ništa nam ne znači ako je rok otplate još dvije-tri godine. Opet ćemo sa sledećom ratom doći u problem. Nama je prije svega u interesu da klijent nastavi sa poslovanjem”, navodi Svetlana Tolmačeva iz Prokredit banke.
Prema podacima Narodne banke Srbije, od oktobra do januara ove godine broj preduzeća čiji su računi u blokadi povećao se za 11 procenata, a sada ih ima oko 60.000.
Računi čak dvije trećine tih preduzeća su u blokadi je više od godinu dana. B92