KURŠUMLIJA, Više od hiljadu radnika, penzionera i manjinskih akcionara Šumsko-industrijskog kombinata ”Kopaonik” iz Kuršumlije, ogorčeni propadanjem nekada najveće firme na jugu Srbije i rasprodajom njene imovine, provalilo je kapiju ovog preduzeća i nasilno ušlo u upravnu zgradu.
Presjednik Štrajkačkog odbora Borivoje Urošević, koji je bio dugogodišnji direktor ”Kopaonika”, traži poništenje privatizacije, isplatu zaostalih plata i pokretenje odgovornosti protiv većinskog vlasnika Slaviše Ristića.
”Nerazumljivo je da firma evropskog ranga propadne i da ljudi iz Vlade Srbije ne reaguju na to što se imovina koju su radnici sticali više od šezdeset godina prodaje”, rekao je Urošević.
Štrajkački odbor uputio je dopise i zatražio hitan razgovor sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, koji je u vrijeme privatizacije ovog preduzeća bio direktor Agencije za privatizaciju. Oni traže razgovor i sa predsjednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović.
Najavljeni su masovni proteste i blokada svih državnih institucija, kao i odlazak ispred Vlade Srbije.
I ako je sve vrijeme bio u svojoj kancelariji, većinski vlasnik Slaviša Ristić nije želeo da se obrati štrajkačima, kojima punu podršku pruža zamjenik presjednika opštine Kuršumlija Dejan Milošević.
Ova firma nekada je imala više od 3 000 radnika, a sada nešto preko 250. Gotovo sve vrijedne mašine su prodate, dok radnicima po više od pet godina nije uplaćivan radni staž.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
privatizacija na srbijanski nacin-pljacka-pri(h)vatizacija